Gergerlioğlu’ndan yanıt: Uygur Türkleriyle ilgili tek kelime etmedin

MHP Genel Başkanına yanıt veren HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Hiç kimse milletin meclisinden milletin bir ferdini kovamaz. Böyle bir yetkisi olamaz, bir yere de talimat veremez” dedi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu

Milletvekilliği düşürülen ve Meclis’te “Adalet Nöbeti” eylemini 4’üncü gününde devam ettiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Gergerlioğlu, Bahçeli’nin hakaretlerini kendisine ilettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ama ben hakaret etmiyorum, ben kimseye hakaret etmem. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben milletvekilliği gasp edilmiş ve bundan dolayı milletin iradesine, milletin vicdanına, Anayasaya sığınmış ve bir kararı Anayasa Mahkemesi’nden bekleyen bir kişiyim. Hiç kimse milletin meclisinden milletin bir ferdini kovamaz. Böyle bir yetkisi olamaz, bir yere de talimat veremez. Açık bir yargı sopası ile verilen bu karar ve cezaevine atılmak istenmem, siyasi bir karardır. Bunu kamuoyu çok iyi bir şekilde bilmektedir. Kararın haksızlığı konusunda herkes mutabıktır.

Bir de Bahçeli’ye şunu hatırlatmak isterim: Uygur Türkleri konusunda iki buçuk yıldır çok yoğun gayret sarf etmiş, bu soykırıma ses yükseltmiş bir milletvekili olarak kendilerinden bu konuda bir kelime beklerdik. Çin devletine çıtını çıkaramayanlar zorbalıkla vekilliği düşürülmüş bir kişinin meclisten çıkmasını istiyor. Kalksın Çin devletine tek bir kelime etsin ondan sonra konuşsun.”

Bahçeli’ye tavsiye

Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bahçeli soyadımı iyi öğrenerek bir tweet atsın. Benim soyadım Gergeroğlu değil, Gergerlioğlu. Bunu bile yanlış yapan birisine diyecek çok fazla bir şeyim yok. Ayrıca sosyal medya üzerinden talimat yağdıran, toplumu geren ve nefret duyguları saçan bu kişiye de insan hakları ve hukuku hatırlatıyorum, demokrasi ve özgürlükleri hatırlatıyorum. Bu toplumda nefret saçarak, milletin fertlerini meclisten kovalamaya çalışarak talimat vererek hiç iyi bir yere gitmezsiniz.”

MA