Gergerlioğlu’nun avukatı: AYM kararı siyasi sebeplerden tebliği edilmiyor

Avukat Bişar Alınak, AYM’nin Gergerlioğlu hakkında verdiği kararı yerel mahkemeye tebliğ etmesindeki gecikmenin sebebinin “siyasi” olduğunu belirtti

Anayasa Mahkemesi (AYM), vekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, “İfade özgürlüğü hakkını ve dokunulmazlık hakkı kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesinin de seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle yaptığı bireysel başvuruyu 1 Temmuz’da karara bağladı. AYM’nin, başvuruya ilişkin “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine dair kararının üzerinden geçen 6 güne rağmen Gergerlioğlu, tahliye edilmedi.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar Alınak, AYM’nin gerekçeli kararını mahkemeye göndermesini beklediklerini belirterek, “Eğer yerel mahkeme kararı uygulayıp Gergerlioğlu’nu tahliye etmezse, ilgili hakimlik ve mahkemelik hakkında, ‘Hürriyeti tahdit’ ve ‘Görevi kötü kullanmaktan’ suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

‘Siyasi sebeplerden dolayı gecikiyor’

Alınak, AYM’nin Gergerlioğlu hakkında verdiği kararı imzaya açması ve tebliğ etmesi için başvuruda bulunduklarını belirterek, AYM’nin kararda bazı düzeltmeler yaptıktan sonra yazılı kararı yerel mahkemeye tebliğ edeceğini kaydetti. Tebliğ’in gecikmesinin sebebinin “siyasi” olduğunu vurgulayan Alınak, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli AYM’nin kararına ilişkin çok sert ifadelerle bu durumu ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

‘Kendi mahkemesini tanımıyor’

Yargının bağımsız bir şekilde görevini yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Alınak, şöyle devam etti: “Şu an yargı bu noktadaki görevini yerine getirmekten imtina ediyor. Selahattin Demirtaş’ın davasındaki AİHM kararı akabinde hükümetten ‘bu bizi bağlamaz’ diye bir cevap geldi. Yargı da bu yönde bir karar verdi. Kendi hukukunu, anayasasını, mahkemesini tanımayan bir hükümet anlayışı ile karşı karşıyayız.”

‘Korkuyu kurumsallaştırma çabası’

Alınak, 5 Temmuz Pazartesi günü Sincan Cezaevi önünde gerçekleştirilen Adalet Nöbeti’ne yönelik polis saldırısı ve gözaltına da dikkati çekerek, “Kamuoyunun gözü önünde hukuksuz gözaltılar yaparak mevcut hukuksuzluklarını meşrulaştırmak ve korkuyu kurumsallaştırmak çabasındalar. Faşizmin buna benzer olacak olan eylemlerini, hukuk dışında kalmış siyasilerin son çırpınışları olarak değerlendiriyorum” diye konuştu.

MA / ANKARA