Gergerlioğlu’nun milletvekilliği iade edildi

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararının TBMM Genel Kurulu’nda okunmasının ardından milletvekilliği iade edildi.

Fotoğraf: Arşiv

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararına değindi. Gergerlioğlu’nun kararının okunacağını belirten Özel, şunları ifade etti:

“İki AYM kararı da milletvekilliğinin düşürülmesi yanlış diyor. Demek ki Meclis Başkanı yanlış yapıyor, burada yanlış yapılıyor. Meclis başkanına sorarsanız Anayasa Komisyonu başkanıyken milletvekilin yeniden dokunulmazlık kazanacağını söylemiştir. Bu yüzden de yeniden seçilen milletvekili yeninden dokunulmazlık kazanacağını ama yönettiği mahkemeye teslim oldu. Onun kararının da burada okuttu ve sonra bu sonuçlar çıktı. Anayasa değişikliğinden sonra Anayasa’nın yeni halini eski kararla yorumladı.”

AKP’li Turan’dan savunma

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da mahkeme kararının usulünü uyguladıklarını savundu. Turan, “O gün mahkeme kararı okundu, bugün de mahkeme korunacak. Meclisin oyladığı karar değildir; tabi ki bunun bedelleri ve sorunları var ama mahkemenin kendi nezdinde kaynaklandığı kanaatindeyim.” dedi.

Gergerlioğlu’nun milletvekilliği 4 ay sonra iade edildi

Genel Kurul’da yapılan gündem dışı konuşmaların ardından Anayasa Mahkemesinin “hak ihlali” kararına ilişkin Başkanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulunda okundu. 17 Mart’ta vekilliği düşürülen Gergerlioğlu’na, 4 ay sonra vekilliği iade edildi. Gergerlioğlu, yasama görevlerine devam edebilecek. 

Kaynak: MA