Gergerlioğu: Skandalı gizlemeye çalıştılar ortaya çıkardım

HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğu, cezaevinde koronavirüs hastası olduğunu açıkladığı 70 yaşındaki hükümlünün tahliye edildikten sonra hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gergerlioğlu’nun söz konusu açıklamasını yalanlayan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığı basına yansımıştı.

Gergerlioğu, “Skandalı gizlemeye çalıştılar ortaya çıkardım” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğu, Sincan Cezaevi’nde 70 yaşındaki bir hükümlünün koronavirüs hastası olduğunu 24 Mart’ta duyurmuştu. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Gergerlioğlu’nu yalanlayarak hakkında “Halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak” suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı.

Medyascope’de yer alan habere göre; Gergerlioğlu, mahkumun hastanede koronavirüs tedavisi gördüğünü ardından ise Adli Tıp Kurumu raporuyla infaz ertelemesi alarak tahliye olduğunu ancak tedaviye rağmen mahkumun hayatını kaybettiğini belirtti.

’23 Mart’ta hastaneye yattı 9 Nisan günü tahliye edildi’

Mahkumun 23 Mart’tan 3 Nisan’a kadar hastanede yattığını belirterek, şöyle konuştu: “3 Nisan’da mahkumun hastanede durumu kötüleşiyor ve yoğun bakımda üç gün tedavi görüyor. Ardından cezaevinin telaşa kapıldığını düşünüyorum. Çünkü alelacele bir infaz erteleme kararı çıkartılmış ve 9 Nisan günü mahkum tahliye ediliyor. Tahliye edildikten sonra hastanede yatmaya devam ediyor ancak 14 Nisan’da hayatını kaybediyor.”

‘Sağlık Bakanlığı’nın verileri eksik raporladığının canlı bir kanıtı’

Ölümün kayıtlara koronavirüs olarak değil bambaşka bir tanı yazıldığına işaret eden Gergerlioğlu, şunları kaydetti: “Ben de kişinin akciğer tomografilerini tetkik ettim bir doktor olarak ve her ne kadar testi pozitif çıkmamış ise de bulgular koronavirüs bulguları. Mahkumun ölüm raporunda ise ‘viral pnömoni’ tanısıyla tedavi görmesine rağmen bambaşka bir tanı yazılmış. Zaten uzun zamandır Sağlık Bakanlığı’nın verileri eksik raporladığını söylüyoruz. Bu olay bunun canlı bir örneği. Ayrıca Adli Tıp’tan infaz erteleme almak çok zor bir şeydir, dördüncü evre kanser hastalarına bile verilmiyor, bu da kararın ne kadar aceleyle alındığını gösteriyor.”

‘Soruşturma haberi beni korkutmak için servis edilmiş’

Gergerlioğlu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında açtığı soruşturmaya ilişkin, “Bana soruşturma açıldığı servis edilmişti Anadolu Ajansı’na. Herhangi bir soruşturma veya fezleke ulaşmadı bana. Gelse bu zamana kadar gelirdi yaklaşık bir ay geçti üzerinden. Meclis’teki 21 HDP’li arkadaşıma fezleke geldi ancak içerisinde benimle ilgili bir şey yok. O yüzden ben bunun beni korkutmak amacıyla servis edildiğini düşünüyorum. ‘Vaka var ama bu adam fazla konuşmasın, korkutalım’ dediler herhalde” dedi.

Gergerlioğlu ise twitter hesabından ilgili haberin linkini paylaşarak, “Skandalı gizlemeye çalıştılar ortaya çıkardım.” dedi.