Gergerlioğu, yeni doğum yapmış kadınların tutuklanmasını Bakan Gül’e sordu

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, hamile/yeni doğum yapmış 3 kadının tutuklanmasını Adalet Bakanı Gül’e sordu.

Gergerlioğlu, ayrıca tutuklamayı yapan hakim ve savcılar hakkında soruşturma başlatılması için HSK’ye başvurdu.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, hamile-yeni doğum yapmış Hatice Aydın, Ümmiye Kara ve Sehat Barı’nın tutuklanmasına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Gergerlioğlu, Hakim ve Savcılar Kurulu’na (HSK) verdiği dilekçe ile tutuklamayı yapan hakim ve savcılar hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.

‘Sebebi hakimlerin infaz yasasını görmezden gelmeleri midir?’

Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi.

1- 5275 Sayılısı Kanunun 16/4 Maddesine göre tutuksuz yargılanması gereken hamile ve yeni doğum yapmış Hatice Aydın, Ümmiye Kara ve Sehat Sarı neden tutuklanmıştır? Bu tutuklamayı yapan hâkim ve savcılar hakkında açılmış herhangi bir soruşturma var mıdır?

2- İnfaz yasası değişikliği ile bebekli annelerin bebekleri 6 aylık olana kadar tutuklanmaması gerektiği maddesi 1 yıl 6 aya çıkarılmıştır. Buna rağmen annelerin tutuklanmasının sebebi hakimlerin infaz yasasını görmezden gelmeleri midir?

3- Bu tutuklamaları yapan hâkim ve savcılara gizli talimat gönderildiği iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa gerekçesi nedir?

4- Hakim ve Savcıların 5275 Sayılı Kanunu uygulamaları ve hamile / yeni doğum yapmış kadınların tutuksuz yargılanmaları için Adalet Bakanlığı hangi tedbirleri alacaktır?

HSK’dan savcı ve hakimler hakkında soruşturma talebi

Gergerlioğlu, HSK’ya verdiği dilekçede, tutuklamayı yapan Cumhuriyet Savcısı, Sulh Ceza Hakimi ve Ağır Ceza Mahkemeleri hakimleri hakkında “görevi kötüye kullanma”, “hürriyeti tehdit” suçlarından cezai soruşturma açılmasını talep etti.

Gergerlioğlu, dilekçede gerekçe olarak ise savcı ve hakimlerin Aydın, Kara ve Barı’yı AİHM’nin tutuklama ile ilgili kriterlerine aykırı olarak tutuklamaya sevk etmesi, tutuklaması ve tutukluluğun devamına karar vermesi, bu yönde mütalaa vermesini gösterdi.

‘Hamile/yeni doğum yapmış kadınlar hala tahliye edilmedi’

Dilekçede, tutuklamanın ancak tutuklama koşulları ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz olacağının somut delillerle kanıtlanması durumunda başvurulacak bir tedbir olduğuna dikkat çeken Gergerlioğlu, buna rağmen hamile/yeni doğum yapmış 3 kadının halen tahliye edilmediğini belirtti. Gergerlioğlu dilekçede şu talepte bulundu:

“Cezaevinde bulunan hamile ve yeni doğum yapmış tutuklu kadınlara adeta düşman ceza hukuku uygulayarak görevini kötüye kullanan ve hürriyeti tahdit suçunu işleyen savcı, sulh ceza hakimi ve mahkeme hakimleri hakkında ceza soruşturması başlatılmasını ve gerekli tahkikatın yapılması amacıyla Sayın Başkanlığınıza şikayet zarureti hasıl olmuştur.”