Gezi Davası’nda beraat kararı

Gezi Davası’nın İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 9 sanığın beraatine karar verildi. 

Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı

İş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın tutuklu olduğu 16 kişinin yargılandığı Gezi Davası’nın 6’ıncı duruşması Silivri’deki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Osman Kavala, Ayşe Mücella Yapıcı, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Mehmet Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi ve Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden hakkında “Yüklenen suçların işlendiğine dair mahkumiyete yeter derecede hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığı” gerekçesiyle beraat kararı verdi.

Mahkeme, ayrıca tutuklu Osman Kavala’nın da tahliyesine hükmetti.

7 sanığın dosyası ayrıldı

Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin dosyalarının ayrılmasına karar veren mahkeme, bu sanıklar hakkındaki yakalama kararlarını da kaldırdı. Mahkeme, bu sanıklar hakkında ifadelerinin alınmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

Beraat kararı verilen 9 sanık hakkında, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs”, “Mala zarar verme”, “Nitelikli yağma”, “Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi”, “Kasten yaralama”, “Ağırlaştırılmış yaralama” ve “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet” suçlarından dava açılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dava kapsamında 6 Şubat’ta mütalaa vermişti. Mütalaada, Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

Mütalaada, ayrıca Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Yiğit Al Ekmekçi için “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüse yardım etmek” iddiasıyla 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Savcı, haklarında yakalama kararı bulunan Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora’nın da aralarında bulunduğu 7 kişinin ise dosyasının ayrılmasını talep etmişti.