Giresun’da 22 Ağustos’ta sele kapılan 4 kişi hala bulunamadı

Giresun’da 22 Ağustos’ta meydana gelen selde kaybolan 4 kişi hala bulunamadı.

Giresun Valisi Ünlü, arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Giresun’da 22 Ağustos’ta etkili olan sağanak yağış sonrası sel meydana geldi Fotoğraf: AA

Giresun’da 22 Ağustos’ta etkili olan sağanak sonrası kent merkezi ile Dereli, Doğankent, Tirebolu, Espiye, Güce, Görele ve Yağlıdere ilçelerinde sel ve heyelan meydana gelmişti. Selde 4’ü jandarma personeli 10 kişi hayatını kaybetmiş, mahsur kalan 172 vatandaş ise kurtarılmıştı. Yaralanan 47 kişi ise tedavilerinin ardından taburcu edilmişti. Onlarca köyde elektrik kesintisi yaşanmış, 100’ü aşkın köyün yolu kapanmıştı.

Resmi verilere göre; selde ağır hasar gören 52 bina Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 21 bina ise Özel İdare tarafından yıkıldı. 3 bin 466 başvuruya istinaden zarar gören 185 köy/mahallede toplam 3 bin 626 hasar tespiti yapıldı.

‘Arama çalışması sürüyor’

Selde kaybolan Ali Akbulut, Umut Cantürk, Emine Akgün ve Davut Akgün ise hala bulunamadı. Giresun Valisi Enver Ünlü, sosyal medya hesabı Twitterdan selde kaybolan kişilerle ilgili paylaşımda bulundu.

Arama-kurtarma çalışmalarının baştan itibaren sıkı bir şekilde devam ettiğini belirten Ünlü, şunları ifade etti: “Dün Batlama Deresi’nin denize döküldüğü bölgede arama-tarama çalışmaları yapılmıştı. Bugün ise akıntıların Yağlıdere ve Espiye’den denize ulaştığı bölgede su altı robotu ile arama-tarama faaliyetlerine devam ediliyor.”