Giresun’da ayı yavrusu koruma altına alındı

Giresun’un Yağlıdere ilçesinde vatandaşlarca bulunan “Pamuk” ismi verilen yavru ayı koruma altına alındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürü Ali Hıdır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yağlıdere ilçesine bağlı Yeniyazlık köyünde yol kenarında ayı yavrusunu fark edenlerin durumu kendilerine bildirdiklerini söyledi.

Sağlık kontrollerinde problem görülmedi

Yaklaşık bir aylık olduğunu tahmin ettikleri dişi yavrunun kurumda koruma altına alındığını ifade eden Hıdır, yaptıkları sağlık kontrollerinde de herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını belirtti.

Hıdır, hayvanın Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün Bursa Karacabey Yaban Hayvanları Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine gönderileceğini ve bakımının burada devam edileceğini dile getirdi.

Karacaların yavrularına dokunulmaması çağrısı

Mayıs ayıyla birlikte özellikle karacaların yavrulama sürecinin başladığını belirten Hıdır, “Vatandaşlarımızdan tek başına olan karaca yavrularından uzak durmalarını ve onlara dokunmamalarını istiyoruz.” dedi. Hıdır, insanların yavruya müdahale ettiklerinde annesinin korkuyla yavrusundan uzaklaştığını belirtti.

‘Yaban hayvanlar doğadan koparılmamalı’

Yaban hayvanlarının doğadan koparılmamasının büyük önem arz ettiğini vurgulayan Hıdır, “Dokunmayın, bırakın yaşasın. Doğada kalsın. Bu nedenle karaca yavrularından uzak durulmalı, dokunulmamalı. Vatandaşlarımızın bunu önemle rica ediyoruz.” dedi.

AA – GİRESUN