Gittiği kadın cinayeti haberinden etkilenip film çekti

Cansu Güney

Yusuf Özgür Bülbül

İstanbul Sultanbeyli’de Cansu TV internet televizyonunun genel yayın yönetmeni olan Cansu Güney, haber için gittiği kadın cinayeti olayından etkilenerek kısa bir film çekti. ‘Bir Kuruntu’ adlı filmin 21 Aralık’taki gala gecesi öncesi yeni1mecra’ya konuşan Güney, “Amacımız ailelere ve topluma bir mesaj vermek” dedi.

Bu cinayet bilgisini alan ve duyar duymaz haber yapmak için olay yerine giden televizyon habercisi Cansu Güney, cinayetten sonraki o anları orada birebir yaşayıp çok etkilendiğini söyledi. Güney, olaydan sonra Zeynep Y’nin ailesinin, “Haber yapıyorsunuz sizin işiniz ama farklı bir şey yapın ki kadınlar artık ölmesin” sözlerinin kendisini çok etkilediğini bu yüzden bir şeyler yapma isteğinin oluştuğunu paylaştı.

‘O anı unutamadım’

Yaklaşık 2 yıldır Sultanbeyli’de yerel televizyonculuk yaptıklarını dile getiren Cansu TV Genel Yayın Yönetmeni Cansu Güney, şöyle konuştu:

“Daha çok haber ve canlı yayın ağırlıklı çalışıyoruz. Kadın cinayeti olayları fazlasıyla arttı. 2019 yılında kadın cinayetleri 500’ü geçmiş durumda. Biz de çevremizde ve tanıdıklarımızda şiddet gören ve hatta öldürülen kadınları görebiliyoruz. Gittiğimiz bir kadın cinayeti haberinde de çok etkilenmiştim. Bire bir yaşayınca olaydan çok etkilendim. Öncesinde ulusal basın gitmişti ama daha çok çevredekilerin söylemleriyle haber yapmışlardı. Bize bir tepki oldu, hatta gelmeyin, haber yapmayın. Ama biz orada başsağlığı dilemek için geldiğimizi ve yerel medya olduğumuz için ‘Sizi en iyi biz anlarız’ dedik. Biz oradan ayrılırken öldürülen kadının ağabeyinin, ablasının şu cümlesi beni çok etkiledi: ‘Tamam haber yapıyorsunuz, sizin işiniz. Ama farklı bir şey yapın ki kadınlar artık ölmesin. Burada size çok iş düşüyor’ dediler. Öyle deyince ben o anı, o cümleyi unutamadım. Sonuçta ben bir haberciyim, gazeteciyim sonrasında düşündüm ne yapabilirim ki artık kadınlar ölmesin. Aklıma birden film çekme fikri geldi. Belki insanları bu şekilde etkileyebiliriz dedik.”

Gala 21 Aralık’ta

Yaklaşık 20 kişilik bir ekiple sıfır bütçeyle filmi çektiklerini ifade eden Güney, “Yazdığım senaryonun iyi olmayacağını düşünerek daha önce staj yaptığım TRT’de haber şefime gönderdim. Kendisi senaryonun çok güzel olduğunu ve bu projenin üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra senaryomu geliştirdim. Ekipman olarak her şeyimiz tamamdı ama oyuncu bulmamız gerekiyordu. Gönüllü oyuncularla bir anda çekimlere başladık ve tamamladık. 21 Aralık’ta Sultanbeyli’de Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde galamız var. Buradan herkesi davet etmiş olalım” şeklinde konuştu.

‘Amacımız topluma bir mesaj vermek’

Filmin kurgusuyla birlikte projesini 3 aylık bir sürede tamamladığını aktaran Güney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz aslında bir aile üzerinden yola çıktık. Toplumdaki olayları biraz derleyip, toparlayarak yaşanan sıkıntıları; iş yeri, trafikte yaşanan sorunlar gibi bunların aileye, eve etkisi, kredi kartlarının etkisi gibi bu tarz konuları filmde birleştirdik ve bu şekilde bir çalışma yaptık. Yaklaşık 15-20 kişilik bir ekiple çalıştık. Tamamen kendi bütçemiz doğrultusunda kendi bütçemiz ile (sıfır bütçe) bir çalışma yaptık. Medya olarak toplumu bilgilendirmek, bilinçlendirmekle görevliyiz ama biraz da farkındalık kazandırmak aslında bizim sorumluluğumuz altında. Amacımız ailelere ve topluma bir mesaj vermek. Bu proje aslında bir sosyal sorumluluk projesi. İnşallah başarılı olabilmişizdir.” İSTANBUL