Google, 8 Mart için özel ‘doodle’ hazırladı

Google, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, ana sayfasında yaşamın her alanında yer alan kadınların anlatıldığı “doodle” hazırladı.

Doodle paylaşılan mesajda “İlk kadın” sorgusunun geçen yıl tüm dünyada arama rekoru kırdığına vurgu yapıldı.

Google, ana sayfasında üzerine tıklandığında kadınların elleriyle anlatıldığı ilklere imza atan kadınları anlattığı bir animasyon hazırladı. “Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” linkine tıklandığında, “Her ilk, sonradan gelenler için kapıyı açar.” mesajı veriliyor. “İlk kadın” sorgusunun geçen yıl tüm dünyada aranma rekoru kırdığına vurgu yapılan mesajda, ister siyasette, bilimde, sporda isterse sanatta olsun, kadınların tarih boyunca toplumu ileri taşıdıklarına vurgu yapılıyor.

‘İlkleri başaran kadınlar yepyeni başarılara imza attı’

Mesajın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Geçen yıl bütün dünya, daha önce hiç yapılmayanları yapmak için kendi devirlerinde engelleri aşıp çığır açan kadınları örnek aldı. İlkleri başaran bu kadınlar, üzerlerindeki toplumsal baskıdan kurtulabilecek kadar şanslı olmayan sayısız kadının başladığı işi devam ettirerek bugünlere gelebildiler. Bazı ilkleri başaran kadınlar yepyeni başarılara imza atarken diğerlerinin başarısı uzun süreli gecikmenin ardından takdir görüyor.”

‘İlkler tüm dünyada bir miras teşkil ediyor’

Bu ilklerin toplu olarak tüm dünyada yeni nesiller için etkileyici bir miras teşkil ettiğine işaret edilen mesajda, “Dünya Kadınlar Günü’nü ilklere imza atarak gelecek nesillere kapıyı açan kadınları ve onlardan ilham alanları anarak kutluyoruz.” denildi.

Doodle uygulamasında, ayrıca ilklere imza atan kadınların yer aldığı kısa film ve bıraktıkları mirası saygıyla anan film yayımlandı.

Doodle uygulamaları, dünya ülkeleri için önemli gün ve tatillere, kültürel olaylara ve tarihte yer alan önemli kişilere yer vererek, farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Yeni1Mecra