Görevi sırasında öldürülen sağlık çalışanları anıldı

İzmir’de sağlık meslek örgütleri, görevi sırasında öldürülen sağlık çalışanlarını anarak, kayda geçen günlük 30 şiddet vakasının olduğuna dikkat çekti.

Anma etkinliğinde, sağlıkta şiddeti durduracak politikaların hayata geçirilmesi çağrısı yapıldı.

İzmir’de bulunan çok sayıda sağlık meslek örgütü, “14 Mart Tıp Haftası” kapsamında Alsancak Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Görevi sırasında öldürülen sağlık çalışanlarını anmak için yapılan ortak açıklamayı Tabip Odası Genel Sekreteri Nuri Seha Yüksel okudu.

‘Kayda geçen günlük 30 şiddet vakası vardır’

Yüksel, yaşamını yitiren Dr. Mehmet Emin Ayhan, Necati Aydın, Ayşenur Şimşek, Abdülaziz Yural, Şehmuz Dursun, Eyüp Ergen nezdinde tüm katledilen sağlık çalışanlarını andı. Neo-liberal sağlık politikalarını ürünü olan sağlıkta dönüşüm projesinin çalışanların iş yükünü artırdığını belirten Yüksel, şunları ifade etti:

“Esnek güvencesiz çalışma, tükenmişlik getirmiş aynı zamanda şiddeti körüklemiştir. Kayda geçen günlük 30 şiddet vakası vardır. Kayıtlara geçmeyen daha da fazla olduğu bilinmektedir. Artan şiddet sonucu Ersin Arslan, Melike Erdem, Kamil Furtan, Aynur Erdem, Hasan Orhan Çetin Dr. Fikret Hacıosman ve daha birçok sağlık emekçisi yaşamlarını yitirmişlerdir. Bütün arkadaşlarımızı saygıyla anıyoruz.”

‘Kayıplarımız hatalarla dolu anlayış nedeniyle devam ediyor’

Değersizleştirilen, yok sayılan sağlık çalışanlarının Kovid-19 pandemisiyle yeni ve vahim bir durumla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Yüksel, “Yönetemiyorsunuz uyarılarımız her zaman olduğu gibi duyulmamış önemsenmemiş ve baskılarla dile getirilmesi önlenmeye çalışılmıştır. Ve ne yazık ki, bu durum 400’e yakın sağlık emekçisinin ölümünü getirmiştir.” dedi.

Kayıplarının hala bu hatalarla dolu anlayış nedeniyle devam ettiğine işaret eden Yüksel, “Bu pandemi mücadelesinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları isimlerini yüreklerimize ve gözyaşlarımıza yazdırdılar. Onların kayıplarından duyduğumuz acı tarifsizdir.” şeklinde konuştu.

Öldürülen sağlık çalışanları anısına denize karanfil bırakıldı

‘İş Sağlığı Güvenliği Yasası uygulansın’

Daha fazla kayıp yaşanmaması için ertelenen İş Sağlığı Güvenliği Yasası’nın uygulanmasını talep eden Yüksel, sağlıkta şiddeti engelleyecek politikaların derhal hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Kaybettikleri ve katledilen sağlık emekçilerini unutmayacaklarını, unutturmayacaklarını söyleyerek, “Anıları mücadelemize ışık tutmaya devam edecektir. İnsanca çalışmak insanca yaşamak istiyoruz. Kovid 19 meslek hastalığıdır. Güvenceli iş güvenli gelecek. Sağlıkta her türlü şiddeti engelleyecek politikalar hayata geçirilsin.” dedi.

Açıklama ardından grup, yaşamını yitiren sağlık çalışanları anısına denize karanfil bıraktı.

MA – İZMİR