Görüntü Yönetmenleri Derneği söyleşileri devam ediyor

Sinema herkesin ilgisini çekse de teknik yönü çoğu zaman geri planda kalmakta. 2014 yılının Şubat ayında tüzel kişiliğine kavuşan Görüntü Yönetmenleri Derneği bu konuda ipuçları edinmeyi kolaylaştıran video söyleşileriyle alanına değer katmaya devam ediyor. Dernek üyelerinin sektörün emektarlarıyla yaptığı konuşmalar setlerde zaman geçirmemiş meraklılar için altın değerinde ipuçları içeriyor.

Bora Gökşingöl ve Çiçek Kahraman gibi kurguculardan Fatih Akın ve Yeşim Ustaoğlu gibi yönetmenlere uzanan konuk listesine sinemanın vazgeçilmezi olan nice emektarlar eklendikçe modern sinemadaki üretimin sözlü tarihçesi belgelenmiş oluyor. İki saatlik yoğun sohbetler evde kalırken bilgi dağarcığını geliştirmek isteyenlere teknik konularda kendini geliştirme imkânı sunuyor.

Dostlar Tiyatrosu oyunları halka açıldı

1969 yılında kurulan Dostlar Tiyatrosu kültür dünyasına kattığı değerle binlerce izleyicinin zihninde iz bırakmış bir müessese. Her dönem çizgisinden taviz vermeden düşündürücü piyesler sergileyerek ilkelerine sadık kalmış olan oluşum sahneleme ve oyunculukta benimsediği “göstermeci” üslupla bir ekol olarak görülmekte. Elli yıllık serüvenle ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenlerin geçen yılın sonunda Ayşegül Yüksel imzasıyla çıkan Güneşin Sofrasında: Genco Erkal’ın Dostlar Tiyatrosu Serüveni isimli kitaba başvurması mümkün.

Dayanışma gerektiren bu günlerde Dostlar Tiyatrosu’nun arşivindeki oyunları peyderpey izleyicilere açması büyük övgü topladı. Marx’ın Dönüşü, Sivas 93, Yalınayak Sokrates, Aymazoğlu ile Kundakçılar ve Nereye Gidiyoruz? kayıtlarının ardından en son yayınlanan çalışma Simyacı oldu. Genco Erkal’ın piyeslerin oluşum sürecini aktardığı videolarla desteklenen paylaşımlar hem yeni nesil izleyicinin arşivlik değerleri keşfetmesini kolaylaştırıyor hem de önceden izlemiş olanlara deneyimlerini tekrarlama fırsatı veriyor.

Karantinada çekilen film

Yazıp yönettiği Fırça Darbesi adlı kısa filmle olduğu kadar yapımcılık ve oyunculuk yaptığı Mavi Gözlü Dev, Yarım Kalmış Mucize gibi projelerle de tanınan Nihan Belgin karantina günlerinde yeni bir kısa film tamamladı. İstanbul’un ıssız sokaklarından alınan görüntülerle evde geçen sahnelerin birleştirildiği Kendini Yalnızca Kendinde Yok Et isimli yapımın görüntü yönetmenliğini Umut Beşkırma yapıyor.

Bunun dışındaki tüm görevleri Nihan Belgin’in üstlendiği film “Salgın boyunca vaktini evde geçirmek zorunda olan genç bir kadının varoluş sancıları… Belirsiz bir sessizlik… Düşünmeye ayrılan sonsuz bir zaman… Siyah beyaz bir ağıt…” ibaresiyle izleyiciye sunulmuş durumda. Festivallere gönderilmesi planlanan çalışma 1 Haziran tarihine dek Kinema Film vimeo kanalından seyredilebilecek.