Görür: Deprem fayın kırılma eğilimini gösterir

Prof. Dr. Görür, Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen 4.7 şiddetindeki depremin büyük depremin beklendiği fayın üzerinde olduğuna dikkat çekerek, “Bu fay üzerinde olan her deprem önemsenmelidir.” dedi.

Fotoğraf: Prof. Dr. Naci Görür – twitter: @nacigorur

HABER MERKEZİ – Marmara Denizi Silivri açıklarında deprem meydana geldi. İstanbul ve çevresinde hissedilen depreme ilişkin açıklama yapan AFAD, depremin saat 16.37’de merkez üssü Silivri açıklarında meydana geldiğini belirtti. Açıklamada, depremin AFAD-RED programı tarafından üretilen tahmini şiddet haritasına göre “Maksimum Şiddet: V Oldukça Güçlü” olarak hesaplandığı belirtildi.

Depreme ilişkin açıklama yapan İstanbul Valiliği ise, Valilik koordinasyonunda AFAD’a bağlı 26 çalışma grubunun bütün yetkilerinin AFAD Hasdal Merkezi’nde acil bir şekilde toplandığı ve değerlendirmelerde bulunduğunu bildirdi. Açıklamada, can ve mal kaybı ile yaralanmaya ilişkin çağrı merkezlerine herhangi bir çağrı gelmediği kaydedildi. Açıklamada, depremin kentte etkilerinin bütün birimler tarafından yakından takip edildiği belirtildi.

‘Bu fay üzerinde olan her deprem önemsenmelidir’

Öte yandan depreme ilişkin Prof. Dr. Naci Görür, twitterda açıklamada bulundu. Görür, 4,7 şiddetindeki depremin bir önceki 5,8 şiddetindeki depremine yakın veya biraz doğunda olduğunu belirtti. Bu depremin büyük depremin beklendiği fayın üzerinde olduğuna dikkat çeken Görür, “Onun için sıkıntılı. Bu fay üzerinde olan her deprem önemsenmelidir. Fayın kırılma eğilimini gösterir.”