Göstericiler Andrew Jackson heykelini yıkmak istedi

ABD’de çok sayıda kölesi olduğu bilinen ve çok sayıda yerlinin ölümüne sebep olan eski başkanlardan Andrew Jackson’ın heykeli, bir grup gösterici tarafından yıkılmak istendi.

Seattle Belediyesi ise protestocuların kurduğu “özerk bölge” yi dağıtacağını açıkladı.

Siyah Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ırkçılığa tepki olarak başlayan ABD’nin farklı yerlerindeki “heykel yıkma” eylemleri Beyaz Saray’a ulaştı. Washington’da Lafayette Park’ın sembolü sayılan 7. ABD Başkanı Andrew Jackson’ın heykelini iplerle bağlayan yüzlerce gösterici, heykeli devirmeye çalıştı.

Jackson çok sayıda yerlinin ölümüne neden olmuştu

Bu esnada Jackson aleyhinde sloganlar da atan göstericiler, heykeli yıkma girişimlerine devam ederken park polisi ve Gizli Servis polisi olaya hızla müdahale etti. Polis, göstericileri göz yaşartıcı gaz da kullanarak olay yerinden uzaklaştırdı ve heykeli korumaya aldı.

Jackson, çok sayıda yerlinin ölümüne neden olan Kızılderili Tehcir Yasası’nın mimarı ve çok sayıda kölesi olan bir başkan olarak biliniyor.

Trump’tan tepki

Öte yandan söz konusu olaya Twitter hesabından tepki gösteren ABD Başkanı Donald Trump, “Lafayette Park’ın içindeki muhteşem Andrew Jackson heykeline yönelik utanç verici Vandalizm’de birçok kişi tutuklandı.” ifadesini kullandı. Trump, söz konusu kişilerin ilgili yasa gereği 10 yıl hapis cezası alabileceklerini sözlerine ekledi.

ABD’nin farklı eyaletlerinde son birkaç haftada kölelik yanlısı Konfederasyon dönemi yöneticileri ve komutanlarına ait çok sayıda heykel yıkılmış ya da tahrip edilmişti.

Capitol Hill Özerk Bölge

Seattle Belediyesi ‘özerk bölge’ yi dağıtacak

Öte yandan Floyd’un öldürülmesinin ardından Washington eyaletine bağlı Seattle kentinde yaşanan protestolarda “Capitol Hill” bölgesinde göstericilerin kurduğu “Capitol Hill Özerk Bölgesi” hakkında yerel yönetim adım attı.

Seattle Belediye Başkanı Jenny Durkan, göstericilerin polislerin almadığı bölgede, hafta sonu 19 yaşındaki bir kişinin ölümüne yol açan iki ayrı silahlı şiddet olayı yaşandığını anımsatarak “Bu yaşananlar, barışçıl protestocuların savunduğu değişim mesajını baltalamakta ve dikkati başka yöne çekmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Barışçıl protestocuların Capitol Hill bölgesinde toplanmaya devam edeceğini belirten Durkan, “Bölgede devam eden düzensizlik, şiddet ve bunların bölgedeki halk ve işletmeler üzerindeki etkileri adalet ve eşitsiz mesajıyla uyuşmamaktadır, bu olanlar böyle devam edemez.” dedi.

Capitol Hill Özerk Bölge

Alanın dağıtılacağını ve güvenlik güçleri ile alandaki protestocuların iletişim halinde olduğunu kaydeden Durkan, “Bu bölgedeki protestocuları organize edenler ve diğerlerinin, alandaki protestocuları gönüllü bir şekilde alandan ayrılmaya teşvik edeceğini umuyorum.” şeklinde konuştu.

Başkan Trump ise olanlara sert tepki göstermiş “Seattle, anarşistlerin eline geçti.” yorumunu yapmıştı. Trump, Washington Valisi Jay Inslee ve Seattle Belediye Başkanı Durkan’ı, olanlara yeterince sert müdahale etmemekle eleştirmişti. 

AA – WASHINGTON