Gözaltındaki ESP ve SDGF’liler serbest bırakıldı

ESP ve SGDF yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, SGDF Eşbaşkanı Alev Özkiraz, ETHA muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 20 kişi serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF) yönelik başlattığı soruşturma kapsamında 7 ekim günü ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, SGDF Eşbaşkanı Ela Deniz ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında olduğu 20 kişi evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınmıştı.

7 kişi savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 20 kişi adliyeye getirildi. Savcılık tarafından adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen ETHA muhabiri Pınar Gayıp, Ela Deniz Albayrak, Gamze Toprak, Emrah Topaloğlu, Ümmühan Özdemir, Özge Doğan ve Helin Yılmaz, yurtdışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

13 kişinin tutuklanması talep edildi

Savcılık işlemlerinin ardından 13 kişi ise, katıldıkları cenaze törenleri gerekçe gösterilerek “örgüte üye olmak”, “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklama talebi ile Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Mahkemedeki savunmalarının ardından ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, SGDF Eşbaşkanı Alev Özkiraz, İbrahim Gerçek, Zeynep Gerçek, Yaren Tuncer, Hüseyin İldan, Çınar Altan, Ömer Sinan, Hıdır Yılmaz, Birkan Polat, Nazlı Yöyler, Neslihan Duran, Azize Avşar da serbest bırakıldı.

Serbest bırakılanlar adliye önünde aileleri ve partilileri tarafından alkışlarla karşılandı. Burada kısa bir açıklama yapan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, “Hiç kimse bizi yoldaşlarımızın cenazesine katılmaktan alıkoyamaz. Faşizmin karşısında her yerde dövüşmeye devam edeceğiz. Bu mücadele büyüyor ve büyümeye devam edecek. Biz kazanacağız” dedi.

Kaynak: MA