Gözaltına alınan 4 gazeteci için avukat kısıtlaması

Van’da evlerine yapılan polis baskınında gözaltına alınan 4 gazeteci hakkında 24 saat avukat kısıtlaması getirildi.

Gazeteci örgütleri, 4 gazetecinin iki yurttaşın “helikopterden atılma” haberleri nedeniyle gözaltına alındığına işaret ederek, derhal serbest bırakılmalarını istedi.

Van’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ile gazeteci Nazan Sala gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen gazeteciler hakkında 24 saatlik avukat kısıtlaması getirildi.

MA muhabiri Cemil Uğur’un evine yapılan baskın sırasında Gazeteci Uğur ve diğer meslektaşlarının yüzükoyun yere yatırıldığı belirtilirken, Özel Hareket Timleri’nin evde yaptıkları arama sonrası gazeteci Uğur’un savcılık emriyle gözaltına alındığını söylediği aktarıldı.

Öte yandan Uğur’un gözaltına alınmasını kameraya çeken meslektaşlarının videosu ise zorla silindi. Sabah saatlerinde MA ve Jin News’in bürolarına da yapılan baskınlarda gazetecilerin teknik malzemelerine el konuldu.

Gazeteci örgütlerinden tepki

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliği, gazetecilerin evlerinin basılarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral

Oral: Gerçekleri ortaya çıkaran gazetecilere gözdağı

Gözaltıların kabul edilemez olduğunu kaydeden TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, “Helikopterden atılan yurttaşların durumu, kamuoyu vicdanını yaralamış. Yapılan haberlerle gerçekler tüm çıplaklığıyla toplumun önüne çıktı. Buna tahammül edemeyen zihniyet, yine saldırmaya başladı. Gerçekleri ortaya çıkaran gazetecilerin evine baskın düzenleyip onları gözaltına aldılar. Bunu kabul edilemez buluyoruz.” diye konuştu.

Toplumun gözleri önünde olan gazetecilerin ifadeye çağrılmasıyla emniyete gidebileceğini söyleyen Oral, ancak bunun yerine gazetecilerin “terörize” edilmesi amacıyla ev ve bürolara baskın düzenlendiğini ifade etti. Gözaltının, gerçekleri ortaya çıkaran gazetecilere gözdağı amacı taşıdığını belirten Oral, gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.  

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü Ayşe Güney

Güney: Gözaltılar helikopterden atılan yurttaşlarla ilgili haberlerden kaynaklı

Gazetecilerin gözaltına alınmasının helikopterden atılan yurttaşlarla ilgili haberlerden kaynaklandığını dile getiren Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Ayşe Güney, şunları ifade etti:

“İktidar medyası ve siyasetçisiyle haberi yalanlayamayınca hedef haline getirilen gazeteci arkadaşlarımız, evleri basılarak gözaltına alındı. Tüm bu baskılar biat etmeyen asla da etmeyecek olan gazetecileri sindirmeyi amaçlıyor. Biz her seferinde diyoruz ki bizim kalemimiz cesaretle bilenmiş, arkadaşlarımız halkın yanında ve halkçı bir gazeteciliği esas alıyor ve almaya devam edecek. O yüzden hiçbir baskı bizi yıldırmaz ve gerçekleri açığa çıkarmak konusunda tereddüdümüz olmaz. Gazetecilik suç değildir. Tüm demokratik güçleri, meslektaşlarımızı, gazeteci arkadaşlarımızla dayanışmaya çağırıyoruz.”

Altan: MA gizlenen gerçeği ortaya çıkardı

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı Altan da şunları kaydetti:

“Mezopotamya Ajansı’nın Van bürosu son dönemlerde ciddi haberlere imza atmış, gizlenmek istenen birçok gerçeği açığa çıkarmıştır. Son olarak iki yurttaşın helikopterden atılması gibi vahşi bir uygulamayı kamuoyuna duyurarak, çok önemli bir gazetecilik faaliyetine imza atmışlardı. Tabi bu durum onları hedef haline getirdi. Nitekim birkaç gün önce rutin bir basın açıklamasını izlemek istedikleri sırada direk hedef olarak gösterilmiş, polisin engeliyle karşılaşmışlardı. Sürekli olarak takip ve taciz edilerek, gazetecilik faaliyetleri engellenmeye çalışılıyordu. Artık bu engelleme çabaları da kar etmemiş olacak ki, bu kez gazetecileri direk gözaltına alma yoluna başvurdular.”

MA – VAN/DİYARBAKIR