Gözaltına alınan 8 SES üyesi serbest bırakıldı

Gözaltında tutulan 8 SES üye ve yöneticisi hakimlikte alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

SES Genel Başkanı Selma Atabey, diğer 7 SES yönetici ve üyesiyle birlikte hakimlikçe serbest bırakıldı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey’in de aralarında bulunduğu 8 SES üye ve yöneticisi 25 Mayıs’ta evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. 8 gündür Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan SES üyelerinin dün emniyette ifadeleri alınmak istendi ancak susma hakkını kullanan SES üyeleri emniyette ifade vermeyi kabul etmedi.

Gizli tanık ifadesi

Gözaltında tutulanlar sabah saatlerinde Ankara Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadeleri alınmayan SES üyeleri savcılık tarafından  “örgüte üye olmak”, “örgüt kurmak ve yönetmek” iddialarıyla tutuklama talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. SES üyelerinin tutuklama talebiyle sevk edildikleri hakimlikteki ifade işlemleri tamamlandı. SES üyelerinin bir gizli tanığın verdiği beyanlar doğrultusunda gözaltına alındığı öğrenildi. SES üyelerine, pandemi sürecinde iktidarın yürüttüğü pandemi tedbirlerine yönelik açıklama ve eleştirileri suçlama olarak yöneltildi.

8 kişi serbest bırakıldı

İfadeleri alınan 8 kişiye yurt dışı yasağı verilirken; Gönül Erden, Selma Atabey, Belkıs Yurtsever, Bedriye Yorgun ve Fikret Çalağan haftada bir defa imza atmak koşuluyla serbest bırakıldı.

MA / ANKARA