Gözaltına alınan Cargill işçileri serbest bırakıldı

Polis tarafından tehdit edildikten sonra ısınmak için “Soba kurdukları” gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alınan 8 Cargill işçisi ile 2 yurttaş serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan işçiler, direnişlerinin 1001. gününde Döhler Gıda fabrikası işçilerinin yapacağı eyleme destek için Karaman’a gidecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı önünde yapmak istedikleri eyleme izin verilmediği için Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Tek Gıda-İş) Ankara Şubesi önünde direniş kararı alan, ısınmak için “Soba kurdukları” gerekçesiyle darp edilerek gözaltına alınan 8 Cargill işçisi ile destek veren iki yurttaş serbest bırakıldı. Gözaltına alındıktan sonra Ankara Emniyeti’ne götürülen işçi ve yurttaşlara “2911’e muhalefetten” işlem yapıldığı öğrenildi. Ankara’da bulunan birbirine uzak 4 farklı hastanede sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakılan işçiler, direnişlerinin 1001. gününde Döhler Gıda fabrikası işçilerinin yapacağı eyleme destek için Karaman’a gidecek.

İşçiler ‘devletin gücüyle’ tehdit edilmişti

Uluslararası tarım şirketi Cargill, Bursa-Orhangazi’deki nişasta fabrikasında Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenme girişiminde bulundukları gerekçesiyle 14 işçiyi 17 Nisan 2018’de işten çıkardı. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi ise dava açan 12 işçiyi haklı buldu, sendikal faaliyetler nedeniyle işten çıkarıldıklarına hükmetti ve işe iade kararı verdi. Mahkeme kararını reddeden Cargill, işçileri işe geri almadı.

Eylemlerini 1000. gününde Ankara’ya taşıyan işçiler polislerle yaptıkları müzakere sırasında, “Biz devletin gücüyüz, size orada neler yapabileceğimizi gösteririz. Merak etmeyin” denilerek tehdit edilmişti.

MA