Gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı

Feminist Gece Yürüyüşü’nde attıkları sloganlar gerekçesiyle gözaltına alınan kadınlardan 13’ü yurt dışına çıkış yasağı, 4’ü ise imza ve yurt dışı çıkış yasağı verilerek serbest bırakıldı.

Dosya üzerinden kararını veren hakimlik 13 kişi hakkında yurt dışı çıkış yasağı 4 kişi hakkında ise imza ve yurt dışı çıkış yasağı vererek serbest bıraktı.

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’nde attıkları sloganlar “Cumhurbaşkanına hakaret” olarak değerlendirilen kadınların savcılık sorgusu tamamlandı. Savcılık kadınların adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

İstanbul’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında gerçekleştirilen 19’uncu Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dün gece yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 12 kadının Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki savcılık ifadeleri tamamlandı.

Hakkında gözaltı kararı verilen fakat evlerinde bulunmadıkları için gözaltına alınmayan ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın kızı Zelal Buldan’ın da bulunduğu 5 kadın da adliyeye gelerek savcılıkta ifade verdi.

Serbest bırakıldılar

Savcılık ifadesi tamamlanan 17 kadından 4’ü imza ve yurt dışı çıkış yasağı talebiyle diğerleri yurt dışı çıkış yasağı ile Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Dosya üzerinden kararını veren hakimlik 13 kişi hakkında yurt dışı çıkış yasağı 4 kişi hakkında ise imza ve yurt dışı çıkış yasağı vererek serbest bıraktı.

MA