Gözaltına alınan yazar Ayşen Şahin serbest bırakıldı

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek evinden gözaltına alınan Evrensel Gazetesi Yazarı Ayşen Şahin, serbest bırakıldı.

Şahin, Hilal Kaplan’ın tweetleri üzerine gözaltına alındığını belirterek, “Hedef gösteren değil gösterilenim” dedi.

Evrensel Gazetesi yazarı Ayşen Şahin, 8 Mart Kadın Platformunun internet üzerinden gerçekleştirilen toplantısı sırasında evine gelen polisler tarafından gözaltına alınarak İstanbul Emniyetine götürüldü.

Şahin’in gözaltına alınmasına gerekçe olarak sosyal medya paylaşımları gösterildi ve TCK’nin 216. maddesinde yer alan “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlaması yöneltildi. Şahin, Emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

‘Hilal Kaplan’ın tweetleri üzerine gözaltına alındık’

Serbest bırakıldıktan sonra “Acımadı ki” diyerek dostlarıyla buluşan Şahin, şunları ifade etti:

“Harika bir ifade verdik. Suçlu psikolojisine girecek bir durum yok zaten Vatan’a geldik diye. Herhalde neşemizden saldılar diye düşünüyorum. Gözaltı gibi değildi gerçekten. Durumun absürtlüğünü anlattık. Martı videosunun üstündeki metni okuyunca bambaşka bir şey çıkıyor. Alttaki tweeti almayınca üstten başka bir bağlam çıkıyor. Bağlamdan koparıldığını ve asıl hedef gösterilenin ben olduğumu biraz izah ettik mantık çerçevesinde. Hilal Kaplan’ın, Ebabil Harekatının ‘Derhal tutuklanmalı’ tweetleri üzerine gözaltına alındık. İfadede de bunu söyledik.”

‘Hedef gösteren değil gösterilenim’

Olay büyümesin diye kimse hakkında suç duyurusunda bulunmadığını belirten Şahin, “Ama aslında hedef gösteren değil gösterilenim. Bir gazetecilik refleksiyle oraya koyduğum videonun çarpıtılıp bir metazoriyle, bir baskı unsuruna dönüştürülmesi sonucu soluğu burada aldık. Ama yapacak bir şey yok. Bir vatani vazifeye döndü. Sırayla hepimiz bir ara geliyoruz gidiyoruz işte. Bizi de yok yazmasınlar diye bir süre uğramış olduk.” dedi.

‘Bana değil herkese özgürlük’

Kendisinin gözaltından çıkmasının güzel bir şey olduğunu ancak “öbür genç arkadaşların suçu neydi” diye soran Şahin, “Biraz vicdani yük çekiyorum çünkü ben dışarıdayım niye bir sürü insan şu an evde kelepçeyle tutuklamayla yargılanıyor ve sabaha karşı operasyonlara maruz kalıyor. Benim için işler iyi gelişti ama gönül ister ki herkes için aynısı olsun. Biz de çıktığımıza sevinebilelim ve içimizde bu burukluk kalmasın. Bana değil herkese özgürlük yani.” şeklinde konuştu.

Kaplan’ın paylaşımları suçlamaya gerekçe gösterildi

Suçlamaya gerekçe gösterilen paylaşımlar arasında, Şahin’in Hilal Kaplan tarafından hedef gösterildiği paylaşım da yer alıyor. Şahin, Boğaziçi eylemlerine katılan öğrencilerin yerini polise tarif eden esnafın videosunu Twitter hesabından paylaşmıştı. Hilal Kaplan da “‘Eşcinsellik sapkınlıktır’ cümlesinde bile hedef gösterme bulup bağırıp çağıranlar, bir adamı ve dükkânını içlerinde teröristlerin de olduğu bir kitleye hedef gösteriyor” iddiasını öne sürerek Şahin’i hedef almıştı. Trollerin saldırdığı Ayşen Şahin, Twitter hesabını kilitlemişti.

Kaynak: Evrensel Gazetesi