Gözaltında kaybedilenlerin bulunması için oturma eylemi

Gözaltında kaybedilenlerin bulunması ve faillerin yargılanması talebiyle kayıp yakınlarının başlattığı eylemler İstanbul, Batman ve Diyarbakır’da bu hafta da devam etti. Eylemlerde, gözaltında kaybedilen Ender Toğcu, Nihat Aydoğan ve Hüseyin Toraman’ın akıbeti soruldu.

Galatasaray Meydanı’nda eylem yasağının devam etmesi nedeniyle Cumartesi Anneleri 763’ncü eylemlerini İHD İstanbul Şubesinin bulunduğu Çukurluçeşme sokağı önünde gerçekleştirdi. Eylemin yapıldığı sokak polis tarafından ablukaya alındı. Cumartesi Anneleri kayıp fotoğraflarının basılı olduğu tişörtleri giyerek, kayıpların fotoğraflarını taşıdı. Basın metnini İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına Sebla Arcan okudu.

‘Hüseyin Toraman beyaz torosla kaçırıldı’

Galatasaray Meydanı’ndaki eylem yasağının sürmesine dikkat çeken Arcan, 64 haftadır düşünce, ifade ve barışçıl toplanma özgürlüklerini kullanma haklarının keyfi biçimde engellendiğini söyledi. Arcan, daha sonra 24 yaşındaki Hüseyin Toraman’ın kaybedilme hikayesini anlattı. Arcan, Toraman’ın 1991 yılında 27 Ekim sabahı İstanbul Kocamustafapaşa’daki evinin önünde silahlı, telsizli, sivil giyimli kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından 34 ATZ 56 plakalı Beyaz Toros’a zorla bindirilerek kaçırıldığına dikkat çekti. Baba Ali Rıza Toraman da Hüseyin Toraman’ın bulunması için yaptığı bütün başvuru ve girişimlerin sonuçsuz kaldığını anlattı.

Diyarbakır ve Batman’da oturma eylemi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları Diyarbakır’da 561’inci kez oturma eylemi yaptı. Dernek binası önünde yapılan eylemde, kayıpların fotoğrafları taşındı. Eyleme İHD yöneticilerinin yanı sıra HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyat Ceylan, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın da katıldı. Eylemde, 29 Kasım 1994 yılında Diyarbakır’da gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Ender Toğcu’nun kaybedilme hikayesi anlatıldı. Daha sonra 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

İHD Batman Şube ve kayıp yakınları da Batman’da 467’inci kez bir araya gelerek oturma eylemi yaptı. Dernek binasında gerçekleştirilen eylemde kayıpların fotoğrafları ile “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” yazılı pankart taşındı. Eylemde, Nihat Aydoğan’ın kaybedilme olayı anlatıldı. Aydoğan’ın Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Doğançay köyünde 1994 yılının Kasım ayında evine düzenlenen baskın sonucu gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadığına dikkat çekildi.