Gözaltındaki 10 maden işçisi serbest bırakıldı

Ermenek’te eylemlerinin 87’inci gününde Ankara’ya yapmak istedikleri yürüyüşe izin verilmeyerek gözaltına alınan 10 maden işçisi serbest bırakıldı.

İşçiler, haklarını alana kadar yollarına devam edeceklerini söyleyerek, “Alınterimizi istiyoruz. Kimseden sadaka istemiyoruz. Haklarımızı versinler.” dedi.

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden işçileri, bir yıldır ödenmeyen maaş ve tazminat hakları için eylemlerinin 87’inci gününde 25 Kasım’da Güneyyurt beldesinden Ankara’ya yürümek istemişti. Jandarma ve polis, yürüyüşe Karaman Valiliği’nin “etkinlik yasağı” gerekçesi ile izin vermemişti.

10 işçi gözaltına alındı

Polis ve jandarma, yürümekte ısrar eden maden işçilerine müdahalede bulunmuştu. İşçilerle jandarma arasında kısa süreli arbede yaşanmıştı. Eylemlerine devam etmek isteyen Bağımsız Maden-İş Sendikası yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alınmıştı.

İşçiler serbest bırakıldı

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Emniyet Müdürlüğü’nde susma haklarını kullandıkları öğrenilen işçiler, dün Ermenek Adliyesi’ne getirildi. İşçiler, savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Serbest bırakılan işçiler adliye önünde açıklama yaptı.

‘Biz maden işçisiyiz biz haklıyız’

Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Karaman Valisi’nin defalarca “Bu sorunu çözeceğim” demesine rağmen sorunun çözülmediğini kaydetti. Çetin, “Bu devlet geçtiğimiz pazartesi günü bu sorunun çözülemeyeceğini ifade etti. Çünkü bize tek haksız diyen Özbey’lerin yönettiği devlet bize engel oldu. 10 arkadaşımızı haksız bir şekilde gözaltına aldı. Yine biz buradan sesleniyoruz. Biz maden işçisiyiz, biz haklıyız.” ifadelerini kullandı.

‘Biz hangi devlete güveneceğiz?’

Serbest bırakılan maden işçilerinden İbrahim Yılmaz ise, “Benim oğlum dün hastanede gözaltına alındı. Bir sorum var cevap bulamadım. Biz hangi devlete güveneceğiz?. Bizi coplayan devlete mi? Yoksa Hatem Özbey ve Fehmi Özbey’i koruyan devleti mi?” dedi.

‘Alınterimizi istiyoruz kimseden sadaka istemiyoruz’

Gözaltına alınan işçilerden Barış Karagöz de şunları ifade etti: “88 gündür direnişimiz sürüyor. Kazanıncaya kadar da direnişimizi sürdüreceğiz. Haklarımızı alıncaya kadar yolumuza devam edeceğiz. Alınterimizi istiyoruz, kimseden sadaka istemiyoruz. Haklarımızı versinler. Başka bir şey istemiyoruz. Özbey kanunlarıyla, coplarla. Biber gazlarıyla üzerimize gelmesinler”