Gözaltındaki 8 kadın serbest bırakıldı

Fotoğraf: MA

HABER MERKEZİ – Ankara’da kadın cinayetleri, cinsel saldırı ve istismar olaylarını danslı performansla protesto etmek isterken gözaltına alınan 8 kadın 320 lira para cezası verilerek serbest bırakıldı.

Ankara’da dün akşam kadın cinayetleri, cinsel saldırı ve istismar olaylarını danslı protesto etmek isteyen kadınlara polis müdahale etti. Müdahalede gözaltına alınan Buse Uçer, Aysun Gençtanır, Neslihan Duran, Emine Kaya, Nebiye Mertürk, Betül Döndü ve soy isimleri öğrenilemeyen Esma ve Şamil serbest bırakıldı. Serbest bırakılan kadınlara “Kabahatler kanuna muhalefet etmek” iddiasıyla 320 TL para cezası verildi.

Ne olmuştu?

Şili’de feminist örgüt Las Tesis kolektifinin kadın cinayetleri, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto amacıyla başlattığı danslı protesto Türkiye’de de İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirildi. Ancak her iki ilde de polis kadınlara müdahalede bulundu. Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla dün akşam Ankara Güvenpark’ta bir araya gelmek isteyen kadınlar polis tarafından engellendi. Bunun üzerine kadınlar Kızılay Alışveriş Merkezi önünde danslı protesto eylemini başlattı. Kadınlar polis tarafından çembere alındı. Bu sırada kadınların etrafını saran polis kalkanlarıyla gazetecilerin çekim yapmasını da engelledi. Kadınlar polis çemberi içinde danslı protestoya başlayarak “Yolunda bir tecavüzcü” şarkısını söyledi. Bu sırada kadınlara müdahalede bulunan polis 8 kadını gözaltına aldı. Müdahalede bazı kadınlar darp edildi.

Danslı protesto, ilk kez Şili’de Valparaiso kentinde feministlerin oluşturduğu Las Tesis kollektifinin “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde düzenlendi. Kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto etmek amacıyla başlatılan danslı performansta kadınlar gözlerine siyah bant çekip dans ederek “Yolunda bir tecavüzcü” adını taşıyan şarkıyı söylüyor. Danslı protesto Fransa, İspanya, Beyrut gibi bir çok ülkede gerçekleştirildi.