Gül: 120 tutuklu ve hükümlüye Covid-19 tanısı konuldu

Adalet Bakanı Gül, bugün itibariyle 4 cezevinde 120 tutuklu ve hükümlüye Covid-19 tanısı konulduğunu açıklayarak, “Tamamı hastanelerde tedavi altına alınmıştır.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül – AA

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adalet hizmetlerinde Covid-19’a karşı alınacak tedbirlerle ilgili video konferans yöntemiyle yapılan koordinasyon toplantısının ardından açıklama yaptı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Adliyelerdeki insan sirkülasyonunun yüzde 95 azaldığını belirten Gül, daha önce açıklanan tedbirlerde herhangi bir değişiklik bulunmadığını, süreci salgındaki durumun belirleyeceğini söyledi.

Yargısal sürelerin ertelenmesi

Başvuru, itiraz, temyiz, ara buluculuk, uzlaştırma gibi yargısal tüm sürelerin çıkarılan kanunla 30 Nisan’a kadar durdurulduğunu hatırlatan Gül, durma süresinin uzatılmasına yönelik de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yetki verildiğini aktardı. Gül, Erdoğan tarafından bu sürenin 15 Haziran’a kadar uzatıldığının açıklandığını belirtti.

‘Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda tedbirler uygulanıyor’

440 ceza infaz kurumundan on binlerce infaz koruma memurunun 1 Nisan’dan bu yana vardiyada, nöbette ya da karantinada olduğunu aktaran Gül, infaz koruma memurlarına teşekkür etti. Gül, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında uygulanan tedbirlerin süresini yine salgın tehlikesinin seyrine göre Bilim Kurulunun tavsiyelerine göre belirleyeceklerini belirtti.

‘4 cezaevinde 120 tutuklu ve hükümlüye Covid-19 tanısı konuldu’

Ceza infaz kurumlarında alınan tedbirler hakkında bilgi veren Bakan Gül, 7 milyon metrekare açık ve kapalı alanın düzenli olarak dezenfekte edildiği, tutuklu ve hükümlülere temizlik ve hijyen malzemelerinin bedelsiz ve düzenli olarak verildiğini aktardı. Bakan Gül, “Amacımız ceza infaz kurumlarında dışarıdan içeriye, içeriden dışarıya teması sıfıra indirmektir.” dedi.

Bugün itibarıyla 4 ayrı ceza infaz kurumundan 120 tutuklu ve hükümlüye Covid-19 tanısı konulduğunu açıklayan Gül, şöyle konuştu:

“Tamamı hastanelerde tedavi altına alınmışlardır, yoğun bakımda kalan tutuklu-hükümlü bulunmayıp genel sağlık durumları iyidir. Sağlık Bakanlığımızla sıkı bir koordinasyonla bu süreci yakından takip etmekteyiz. Bu konuda söylenti simsarlarının ortalığı bulandırmalarını asla kabul etmeyiz, sağlık kuruluşlarıyla ve personelimizle birlikte bu süreci açıklıkla ve şeffaflıkla götürmeye gayret ediyoruz, kimsenin kuşkusu olmasın.”