TKP’li Aydemir Güler: Neoliberalizm her şey gibi kendisini de bitirdi

Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) Ankara’da düzenlediği halk şöleninde TKP Merkez Konseyi üyesi ve İstanbul İl Başkanı Aydemir Güler Yeni1mecra’ya konuşarak, “Neoliberalizm her şey gibi kendisini de bitirdi” dedi.

TKP Merkez Konsey Üyesi ve İstanbul İl Başkanı Aydemir Güler Yeni1mecra’ya konuştu.

HABER MERKEZİ – TKP tarafından İstanbul ve İzmir’de yapılan “2020’yi kazanmak için… Umuda, örgütlülüğe, halkın şölenine çağrı!” başlıklı buluşmaların üçüncü ayağı Ankara’da yapıldı. Ankaralılar, Yenimahalle Belediyesi Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’ni tıklım tıklım doldururken, coşkulu etkinlik video gösterimiyle başladı. Video gösteriminin ardından sahneye şarkılarıyla Yapıcılar grubu çıktı.

‘Olay yerini inceleyin, altında sermaye sınıfı çıkacaktır’

Ardından TKP İl Başkanı Devrim Koçak kürsüye çıktı. “Bu yüzyılın perdesi sosyalizmin geri çekildiği bir dünyada açıldı. 21. yüzyılın geride kalan on dokuz yılı, sermaye düzeninin, dünyanın dört bir tarafında emekçilere saldırılarıyla geçti” diyen Koçak, “Dünyanın neresinde bir ağaç kesiliyorsa orada bir patronun kar hırsı vardı. Dünyanın hangi şehrine bomba düşüyorsa, arkasında uluslararası bir şirketin yağma hevesi vardı. Bugün insanlığa yakıştıramadığımız, bu nasıl bir insanlık dediğimiz her bir olayın üstündeki parmak izini tespit edin, olay yerini inceleyin altından sermaye sınıfı çıkacaktır” ifadesini kullandı.

Koçak’ın konuşmasının ardından şarkılarıyla sanatçı Gülcan Altan sahneye çıktı. Etkinlikte çok sayıda ülkeden komünist ve işçi partisinin gönderdiği video mesajlar gösterildi. Altan’ın ardından sanatçı Orhan Aydın sahneye çıkarken, Nâzım Hikmet’in “Seni Düşünüyorum” adlı şiirini okudu. 

Okuyan: İlla savaş diyorsanız tarihe bakın

Daha sonra sahneye çıkan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Nazım Hikmet’in partisi TKP’nin kelimelerini analiz eden bir konuşma yaptı. Dil, din farkı bilmeyiz diye devam eden Okuyan, “Onlar da sınır tanımıyoruz diyorlar, her yere asker gönderiyorlar, işgal ediyorlar. Biz sınırları kaldırıp kardeşçe, özgürce eşit bir düzen kuracağız. Bunlar ise illa savaş çıkaracağız diyorlar, tekellerin ve kendi çıkarları için. Biz savaşa karşıyız ama illa savaş diyorlarsa tarihe bakın deriz. Birinci Dünya Savaşı’nı çıkardılar, milyonlarca yoksul öldü, patronlar daha fazla zengin olmak istedi. Ancak 1917’de büyük insanlık ayağa kalktı, çok büyük bir bölgede sosyalizm kuruldu, işçi sınıfı iktidara geldi. Savaşın hemen sonrasında bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti kuruldu” şeklinde konuştu.  Etkinlik Yapıcılar grubunun şarkılarıyla son buldu.

Halk şöleninde marşlar okundu.

Güler: Neoliberalizm 10 yıldır bitti

TKP Merkez Konsey üyesi ve İstanbul İl Başkanı yazar Aydemir Güler, Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’ın sorularını yanıtladı.

Neoliberalizm neredeyse 10 yıldır bittiğini vurgulayan Güler, “Koskoca Sovyetler Birliği’ni ve sosyalist ülkeleri yıktılar. Türkiye dahil pek çok ülkede kamu sektörü diye bir şey bırakmadılar. Emekçilerin 100-150 yıllık mücadele ile kazandıklarını ellerinden aldılar. Sadece Türkiye’de değil neredeyse bütün dünyada sendikaları bitirdiler. Ve sonra kendilerini de bitirdiler” dedi. Güler, sosyalizm ve komünizm için “Evet zafere doğru ilerliyoruz, diyemiyoruz. Ama karşı tarafın bittiği kesindir” dedi.

‘Savaş ve ülkenin çıkarı yan yana gelmez’

Güler, “Savaş ve ülkenin çıkarı… İkisi yan yana gelmez. AKP iktidarı, kapitalist bir ülke. Bu koşullardaki militarist politikalarla halk kitlelerinin çıkarları yan yana gelmez. Biz Türkiye Komünist Partisi olarak savaşın ‘s’sini bile duymaya tahammül edemediğimizi ilan ediyoruz. Bugünkü iktidarın Türkiye halkının çıkarına herhangi bir dış politika gütme ihtimali yoktur” diye konuştu.

Ayrıntılar video söyleşimizde…