Gülistan’ı su altında arama çalışması durduruldu

Dersim’de Gülistan Doku’yu bulmak için yapılan su altı arama çalışmaları İçişleri Bakanlığı talimatıyla bugün itibariyle durduruldu.

Aygül Doku, kardeşini aramaktan vazgeçmeyeceklerini belirterek, bundan böyle Meclis önünde bekleyeceklerini söyledi.

Gülistan Doku

Dersim’de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’inci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp. Doku ailesinin 6 Ocak’ta Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı kayıp başvurusunun ardından Dinar Deresi ve Uzunçayır Baraj Gölü’nde belirlenen bölgelerde dalgıçlar ve su altı kameralarıyla yapılan arama çalışmalarında şu ana kadar herhangi bir sonuç alınmadı.

Vali Özkan: İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla su altında yapılan çalışmalar durduruldu

Bianet’e konuşan Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Uzunçayır Baraj Gölü içinde ve Sarısaltuk Viyadüğü bölgesinde yapılan arama çalışmalarının bugün itibariyle durdurulduğunu belirterek, çalışmaların yüzeyde devam edeceğini söyledi. Özkan, “İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla su altında yapılan çalışmalar durduruldu. Ekiplerimiz ciddi bir çalışma yürüttü, defalarca kez su altına dalış yapıldı. Su altı arama çalışmaları durduruldu ancak yüzeyde botla arama çalışmaları devam edecek” dedi.

Uzunçayır Baraj Gölünde yapılan arama çalışmasından Fotoğraf:AA

Doku: Kardeşim karada yok, suda yok o zaman nerede?

Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, su altı arama çalışmalarının durdurulmasına tepki göstererek, “Kardeşim karada yok, suda yok o zaman nerede? Kardeşimi versinler biz kızımız istiyoruz” diye konuştu. Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı ve bir ay önce Ordu’ya atanan eski Vali Tuncay Sonel’in kendilerine yaptıkları açıklamalara dikkat çeken Doku, şunları ifade etti:

“Soruşturma Savcısı yüzde 99 Gülistan suda diyor. Önceki Tunceli Valisi Tuncay Sonel, ‘Gülistan suda’ dedi. Ama suda arama yapan dalgıç ekipler ‘hayır bu kız suda değil’ diyor. Biz, savcı ve valiye ‘kızımızın suda olduğuna inanmıyoruz, kamera kayıtlarını isteyin, soruşturmayı genişletin, süpheliyi tutuklayın’ diye talepte bulunduğumuzda, tüm taleplerimiz savcı tarafından reddedildi. Kamera görüntüleri iki ya da üç ay en fazla kalıyor. Kamera görüntüleri de silinince elimizde hiçbir şey kalmayacak.”

‘Vali bize verdiği sözü neden tutmadı?’

Eski Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in, gitse bile arama çalışmalarının takipçisi olacağını söylediğini aktaran Doku, dalgıçların Gülistan’ın suda olmadığını söylediğini belirttiğinde Vali Sonel’in “bakmayın dalgıçlara dalgıçlar ne biliyor, işlerini yapsınlar” dediğini aktardı. Doku, “Fakat bugün ‘çalışmalar durduruldu’ diye mesaj attım cevap vermedi. Bize verdiği sözü neden tutmadı? Gülistan’ı bulacağını söylüyordu, neden bulmadan gitti?”

“Artık Meclis’in önünde bekleyeceğiz”

Tunceli’ye yeni atanan Vali Mehmet Ali Özkan’ın dosyaya hakim olmadığını ve kararın Bakanlık tarafından alındığını söylediğini aktaran Doku, şöyle konuştu:

“Tuncay Sonel’den baraj kapakları açılsın diye talepte bulunduk, açılmadı. Su seviyesi 10 metre düşürüldü. Ama bu kez arama çalışmaları durduruldu. Madem kardeşim suda neden durdurdular, neden daha geniş bir alanda arama çalışması yapılmıyor? Kardeşimi aramaktan vazgeçmeyeceğiz. Bugüne kadar burada bekledik, bundan sonra Meclis’in önünde bekleriz.”