Güney Afrika’dan BM’ye ‘ırkçılığın ortadan kaldırılması’ çağrısı

Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa, BM’de ırkçılığın ortadan kaldırılması çağrısı yaparak, “Siyahların hayatı değerlidir” hareketine destek verdi.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa

Afrika Birliği Dönem Başkanı ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle on-line olarak yapılan BM 75. Genel Kuruluna gönderdiği video mesaj ile hitap etti.

‘Siyahların hayatı değerlidir’ hareketine destek

Kurumsal ırkçılığın acısını çok iyi bilen bir ülke olarak Güney Afrika’nın ırkçılığa karşı hızlı adım atılması taleplerini desteklediğini belirten Ramaphosa, ”2020 yılı, ‘Siyahların hayatı değerlidir’ hareketi şemsiyesi altında ırkçılığın sınırlarını geri püskürten muazzam bir dalga olarak hatırlanacak.” diye konuştu. Ramaphosa, Birleşmiş Milletlere ırkçılığın ortadan kaldırılması çağrısı yaptı. 

‘Dünyanın en uzun süreli çatışmalarını çözebiliriz’

Afrika ülkelerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) daha fazla temsil edilmesini ve bunun hükümetler arası müzakerelerde acil olarak ele alınması gerektiğine işaret eden Ramaphosa, “Yalnızca reformdan geçirilmiş ve kapsayıcı bir BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla dünyanın en uzun süreli çatışmalarını çözebiliriz.” dedi.

Ramaphosa, Filistin ve Batı Sahra’daki yasa dışı işgale son verilmesi çağrısında bulunarak bölge halkına özerlik hakkı verilmesi gerektiğini söyledi. BM’nin dünyanın her yerinde ön yargı ve hoşgörüsüzlüğü sona erdirmek için hiçbir çabadan kaçınmaması gerektiğini belirten Ramaphosa, Amerikalı aktivist ve insan hakları savunucusu Martin Luther King Jr’den alıntı yaparak “Herhangi bir yerdeki adaletsizlik her yerde adalet için bir tehdittir.” diye konuştu.

Ramaphosa ayrıca Küba’ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasını istedi.

AA – ABUJA