Güneydoğu’da kuraklığa karşı ‘doğal afet’ ilan edilmesi çağrısı

DTSO, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu yıl yağışlarda yüzde 56 azalma meydana geldiğini, 3 milyon hektar alanın kuraklıktan etkilendiğini açıkladı.

DTSO, kuraklığın etkilerinin azaltılabilmesi için bölge genelinde doğal afet ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan kuraklığa ilişkin açıklama yaptı. Avşar, Diyarbakır başta olmak üzere bölge illerinde yaşanan kuraklık nedeniyle, tarlaların yüzde 80’inde ürün hasadı yapılamadığını açıkladı. 

‘Binlerce çiftçi hasat yapamayacak durumda’ 

Bölge genelinde bu yıl mart ayında alınan yağışlarda önceki yıla oranla yüzde 56 azalma yaşandığını vurgulayan Avşar, yaşanan kuraklık nedeniyle 3 milyon dekar tarım alanının kuraklıktan etkilendiğini ve binlerce çiftçinin bu yıl hasat yapamayacak duruma geldiğini ifade etti.

‘Zararlar karşılanmalı’

DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdal Avşar

Üretim yapan çiftçilerin yüksek girdi maliyetleri nedeni ile son yıllarda oldukça zorlandıklarını belirten Avşar, pandemi ve sonrasında yaşanan kuraklık nedeni ile de daha büyük zararlar ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Avşar, şunları kaydetti:

“Çiftçiler ekim döneminde kullanacakları girdiler için işletmelere borçlanıyor, kredi kullanıyor. Hasat yapıldıktan sonra ödemelerini gerçekleştirmeye başlıyor. Aldıkları mazot, gübre vb. girdi destekleri piyasa fiyatlarına göre oldukça yetersiz. Hasat yapamayınca borçları katlanıyor ve bu durum ürün ve hizmet aldıkları işletmeleri de olumsuz etkiliyor.”

‘Yaşanan bu kuraklık bir doğal afettir’

Bölgede bu yıl ekim yapan tüm çiftçilerin ve sektöre girdi sağlayan işletmelerin karşılaştıkları zararların karşılanması gerektiğini vurgulayan Avşar, “Yaşanan bu kuraklık bir doğal afettir. Bu doğal afetten zarar gören tüm kesimlerin desteklenmesi gerekir” şeklinde konuştu. 

Yaşanan kuraklığın etkilerinin azaltılabilmesi için bölge genelinin “doğal afet alanı” ilan edilmesini isteyen Avşar, şu talepleri sıraladı:

“Üreticiler ve girdi sağlayan işletmeler için mevcut kredi borçları faizsiz ertelenmeli, hasat yapmayan çiftçilerin girdi maliyetlerini karşılayacak şekilde nakdi destek sunulmalı, çiftçilerin geçmiş döneme ait tüm destek primleri bir an önce ödenmeli, pompaj sulaması yapan çiftçilere elektrik ve yakıt destek primi ödenmeli.”

Avşar, işletmelerin karşılaştıkları bu darboğazdan çıkabilmeleri için acil destek paketlerinin uygulanması gerektiğini vurguladı.

MA – DİYARBAKIR