Gürer: 1 ton buğdaya 33 gram altın alan çiftçi, bu yıl 3 gram altın alabildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2002 yılında 1 ton buğday satan çiftçinin 33 gram altın alabildiğini ancak bu yıl 1 ton buğday satan çiftçinin 3 gram altın alabildiğine dikkat çekti.

Fotoğraf: AA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iktidarın tarım politikalarını değerlendirdi. Gürer, sürekli değişen tarım politikaları, ithale dayanan uygulamalar ve artan girdi fiyatlarıyla Türkiye tarımının ciddi sorunlu bir döneme girdiğine dikkat çekti.

‘1 milyon 300 bin hektar tarım arazisi devre dışı kalmıştır’

Yalnız 2009 yılı ile 2019 yılı arasında 1 milyon 300 bin hektar tarım arazisinin devre dışı kaldığına işaret eden Gürer, “Çiftçi sayısı her yıl düşmekte, kırsal boşalmakta, aile tipi işletmeler ciddi sorunlar yaşamaktadır. Çiftçi borçludur, üreticinin ürettiği ürün değer bulmamakta, aracılar nedeniyle tüketici de pahalıya gıda almak zorunda bırakılmaktadır. Plansız, öngörüsüz tarım politikaları ülke tarımını zora sokmuştur.” şeklinde konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

‘Şeker pancarı üreticisi hayal kırıklığına uğradı’

A kotası şekerpancarının alım fiyatının 2019 yılında, 2018 yılına göre 65 lira artarak 235 liradan 300 liraya çıkarıldığını hatırlatan Gürer, şekerpancarının bu yıl ise sadece 36 lira artışla 336 liraya yükseldiğini belirtti. Gürer, en az 390 lira beklenti içinde olan şeker pancarı üreticisinin hayal kırıklığına uğratıldığını söyledi.

‘Yem fiyatları 1 ayda 6 kez zamlandı’

Hayvancılıktaki sorunlara da değinen Gürer, yem fiyatlarının bir ayda 6 kez zamlanmasına karşın, süt fiyatının sabit kaldığını, yerli besiciden 38 liradan alınan etin, 45 liradan ithal edildiğine dikkat çekti. 

‘TMO maliyetine vatandaştan bu patatesi alsa olmaz mı?’

Niğde’de hasat zamanı patatesin kilosunu 1 liraya mal eden çiftçinin, tüccara 60 kuruşa satamadığına işaret eden Gürer, “Depolamak zorunda kaldı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) maliyetine olsun vatandaştan bu patatesi alsa da yıl boyu yurttaşlarımızın ucuz patates yemesinin de yolu açılsa olmaz mı? Patates çiftçisi zor durumdadır, ne zaman patates çiftçisini iktidar düşünecek?” dedi.

‘Çiftçiye vermediği fiyatı ithal ile yabancı çiftçilere veren AKP iktidarıdır’

TMO’nun taban fiyatını bin 800 lira olarak açıkladığı makarnalık buğdayının da tam da hasat döneminde yurtdışından 2 bin 450 liraya ithal etmesinin çelişkili olduğunu belirten Gürer, şunları kaydetti:

“Bizim çiftçimize vermediğiniz fiyatı ithal ile yabancı çiftçilere veren AKP iktidarıdır. TMO’nun bu yıl ne kadar alım yaptığı açıklanmalıdır. Buğday fiyatları yurt dışında da yurt içinde de uçtu. Ürünü hasat edip hemen satmak zorunda kalan çiftçi kazanamadı ama ithalatçı ile stokçular vurgun vuruyor. 2002 yılında 1 ton buğday satan çiftçi 33 gram altın alıyordu, bu yıl 1 ton buğday satan çiftçi 3 gram altın alabildi ama çiftçiden ürünü alan kazandı çiftçi maliyetine ürün vermek zorunda kaldı.”