Gürer: 282 bin 605 amatör futbolcu görmezden geliniyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10 aydır pandemi nedeniyle amatör 282 bin 605 futbolcunun sahalardan uzak kaldığını belirterek, “Üst ligler oynanırken amatör sporlar görmezden gelinmektedir. Amatör sporlar için de acilen bir düzenleme ve destek sağlanmalıdır.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de spor kulüpleri ve lisanslı sporcularla ilgili verilerin açılanması istemiyle Gençlik ve Spor Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. Gürer’in önergesini yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Türkiye’deki tescilli spor kulübü sayısının 18 bin 560, lisanslı sporcu sayısının ise 8 milyon 329 bin 340 olarak açıkladı. 

‘Futbol harici branşlarda 3 bin 320 yabancı sporcu bulunuyor’

Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu hariç diğer spor federasyonlarından lisans alan ve müsabakaya çıkabilecek durumda olan yabancı uyruklu sporcu sayısısın ise 3 bin 320 olduğunu belirterek, bu sporcuların 92 farklı ülkeye mensup olduklarını ifade etti. 

‘3 bin 808 profesyonel futbolcu bulunuyor’

Türkiye Futbol Federasyonu’na tescilli futbol kulübü sayısının 5 bin 751 olduğunu belirten Kasapoğlu, “Futbol kulüplerinden lisans alan amatör futbolcu sayısı (amatör futbol müsabakalarının pandemi nedeniyle oynanmaması nedeniyle 31.05.2020 tarihi itibariyle sayı bildirilmektedir) 282 bin 605, profesyonel futbolcu sayısı İse 28.09.2020 tarihi itibariyle 3 bin 808’dir.” diye kaydetti.

‘Amatör spor sahipsiz’

CHP Milletvekili Gürer, Bakan Kasapoğlu’un yanıtına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı.

“10 aydır karşılaşmalara çıkamayan amatör sporcular ciddi mağduriyet yaşamaktadır. 282 bin 605 futbolcu sahalardan uzak kalmıştır. Amatör spor kulüplerinde görev yapan antrenörler işsiz kalmış, binlerce antrenör de geçim zorluğu yaşamaktadır.”

İktidarın amatör spor dünyasına karşı duyarsız kaldığını belirten Gürer, “Üst ligler oynanırken amatör sporlar görmezden gelinmektedir. 10 aydır bekletilen ve destek verilmeyen amatör sporlar için de acilen bir düzenleme ve destek sağlanmalıdır.” dedi.

Yeni1Mecra