Gürer: Buzağı ölüm oranları sürekli artıyor

CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, buzağı ölümlerinin azalması için her türlü önlemin alındığını savundu.

CHP’li Gürer ise, her türlü önlemin alındığı iddia edilse de buzağı ölüm oranlarının sürekli arttığına dikkati çekti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, hayvancılıkta ciddi sorunlara yol açan buzağı ölümleri ve hayvan hastalıklarına ilişkin önergesini yanıtladı. Pakdemirli, önergedeki hayvan hastalıklarının nedenleri, karantina bölgeleri, hastalıklarla ilgili istatistiki veriler ve şartlı kesime gönderilen hayvan sayılarıyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

Pakdemirli: Ölümlerin azaltılması için her türlü önlem alınıyor

“Bakanlığımızca ihbarı mecburi bir hayvan hastalığı tespit edilmesi durumunda ilgili hastalık mevzuatında belirtilen süreler doğrultusunda kordon ve karantina tedbirleri uygulanmaktadır.” diyen Pakdemirli, buzağı ölümlerinin sıkı bir şekilde takip edildiğini ve ölümlerin azaltılması için her türlü önlemin alındığını savundu.

Gürer: Buzağı ölüm oranları sürekli yükselişte

Önergeye verilen yanıtı değerlendiren CHP’li Gürer ise son yıllarda artış gösteren buzağı ölümlerine karşı her türlü tedbir alındığının iddia edilmesine rağmen ne yazık ki ölüm oranlarının sürekli artığını belirtti. Buzağı ölümleriyle ilgili istatistiki verilerin ortaya konulduğunda, ölümlerin önlenmesi halinde Türkiye’nin et ve canlı hayvan ithal etmesine gerek kalmayacak bir ortamın sağlanabileceğine vurgu yapan Gürer, bu konuda ciddi bir çalışma yapılarak buzağı ölümlerinin en aza indirilmesi gerektiğini söyledi.

‘Sorun değişmeden devam etmiştir’

Normal şartlarda, yıllık buzağı ölümlerinin yüzde 5’e kadar kabul edilebilir bir oran olduğunu söyleyen Gürer, şunları kaydetti:

“Farklı nedenlerle, bazı bölgelerde yüzde 14’e kadar buzağı ölümleri olabilmekte ve bu yüksek oranda ölümlerin mutlaka önlenmesi gerekmektedir. Dört ay yaşayan buzağı için devlet tarafından buzağı desteği verilmekte ancak bu durum için de yeni kriterler getirilmektedir. Bu konuda 2018 ‘Buzağı Yılı’ olarak ilan edilip pul dahi bastırılmış ve konu gündem haline getirilmiş olsa da süreç içerisinde sorun değişmeden devam etmiştir. Et açığını önlemenin yolu buzağı ölümünü engellemektir.”

Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istemişti:

  • Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karantina bölgesi olarak belirlenen ve hayvan bulundurulması yasak olan alan ve bölge sayısı kaçtır? 
  • 2020 yılında hastalığı saptanan hayvan sayısının ırkına göre dağılımı nedir?
  • Büyükbaş ve küçükbaş kaç hayvan hastalığı nedeniyle telef olmuştur?
  • Kaç hayvan şartlı kesime gönderilmiştir? 2020 yılında toplam kaç buzağı ölümü saptanmıştır? 
  • Buzağı ölümü nedeniyle destek alamayan besici sayısı kaçtır?

Yeni1Mecra