Gürer: Çiftçiye ÇKS zorunluluğu esnetilsin

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, destekleme yapılacak olan ve sokağa çıkma yasağından muaf tutulan çiftçiler için ÇKS’ye kayıtlı olma şartının aranmaması gerektiğini söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüsle mücadele kapsamında alınan ekonomik ve sosyal tedbirlerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

ÇKS şartı, çiftçilerin elini, kolunu bağlıyor

Gürer, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil olan çiftçilere yönelik bir takım desteklemelerin yapıldığını, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunanların ise 31 ilde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf tutulduğunu anımsattı. Gürer, “Ancak ülkemizde, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan çok sayıda vatandaşımız, çeşitli nedenlerle ÇKS’ye kayıtlı değil. Bu çiftçilerimiz ve üreticilerimiz ne yazık ki korona virüsle mücadele kapsamında uygulanan desteklemelerden ve diğer bazı avantajlardan faydalanamıyor” dedi.

Yüzbinlerce üretici ÇKS’ye kayıtlı değil

Resmi verilere göre 2003 yılında 2 milyon 800 bin olan ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2019 yılı sonu itibariyle 2 milyon 264 bine kadar düştüğünü belirten Gürer, “Aile tipi küçük işletmelerle uğraşan, küçük çaplı tarla, bağ ve bahçesi olan çok sayıda çiftçimiz ÇKS’ye kayıtlı değil” dedi.

21 ilde uygulanan yüzde 75 tohum desteğinden ÇKS’ye kayıtlı çiftçilerin yararlanabildiğini, sokağa çıkma yasağından muaf olan çiftçilerinden de yine ÇKS’ye belgesinin istendiğine dikkat çeken Gürer, “Binlerce çiftçimiz ve üreticimiz ÇKS’ye kayıtlı olmadığı için bu imkânlardan faydalanamayacak” şeklinde konuştu.

Ailede bir kişi ÇKS’ye kayıtlı ise diğer aile bireyleri ne yapacak?

20 yaşın altındaki ve 65 yaşın üstendeki çiftçilerin de yine ÇKS belgelerini ibraz etmeleri halinde tarımsal faaliyetlerde bulunabileceğine dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, “ÇKS belgesi olmayan bağ, bahçe ve tarla sahibi ne yapacak? ÇKS belgesi olsa bile, bu belge bir kişi için geçerli olduğu için 65 yaşın üstünde olan ve eş ve çocuklarıyla birlikte bağ, bahçe ve tarlada çalışması gereken çiftçilerin durumları nasıl değerlendirilecek?” diye sordu.

Bu dönemde ÇKS belgesi şartı aranmamalı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, korona virüsle mücadele sürecinin devam ettiği bu dönemde, tarımsal faaliyetlerini sürdürmek ve yapılacak desteklemelerden faydalanmak isteyen çiftçilerden isteyen ÇKS belgesi şartında esneklik yapılması gerektiğini söyledi. Gürer, “Toprağını ekip üretim yapan tüm çiftçilerimiz ÇKS belgesi şartı aranmaksızın her türlü tarımsal desteklemeden faydalanmalıdır. Tarımsal faaliyet bakımından, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak çiftçiler için de ÇKS belgesi şartı ortadan kaldırılmalıdır” önerisi yaptı.

Gürer, ÇKS’de yer almayan ve Tarsim sigorta yaptırmayanın afetlerde destek alamadığını, virüs süreci ise daha çok tüketim gereksinimi nedeniyle daha çok üretim yapılması için ekim, dikim yapacak olanlara kural dayatmaları yapmadan destek sağlanması gerektiğini ifade etti.

Destekten kesinti yapılmasın

Gürer çiftçi borçlarının destek ödemelerinde kesilmesi ile ilgili uygulamanın bu süreçte ötelenmesi ve çiftçiye gübre ve ilaç desteğinizde hasat sonuna kadar ödeme sağlanarak teminin yolunun açılması gerektiğini söyledi.