Gürer: Emeklinin promosyon hakkı verilmemiştir

Emeklilere ödenecek banka promosyon miktarına ilişkin kararı “Siyasi” olarak değerlendiren CHP Milletvekili Gürer, “Emekli promosyonları sadaka değil haktır ve emeklinin hakkı verilmemiştir.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

SGK ve bankalar arasında yapılan toplantı sonrası SGK Başkan Vekili İsmail Yılmaz, 13 milyon emekli ve hak sahibine ödenecek promosyon ücretlerine ilişkin açıklama yaptı. Yılmaz, emekli aylığı bin 500-2 bin 500 TL arasında olanlara 625, 2 bin 500 lira üstünde olanlara 750 lira promosyon ödeneceğini belirtti.

‘Emekli ile adeta dalga geçmektir’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, açıklanan promosyon miktarına ilişkin tepki gösterdi. Gürer, yaptığı yazılı açıklamada, AKP iktidarının bir kamu kuruluşu olan SGK eli ile emeklilerin hakkının verilmesinin önünde durduğunu söyledi. Gürer, “Emekli için reva görülen promosyon emekli ile adeta dalga geçmektir.” dedi.

Gürer, “Kamu bankalarının baskıları işe yaradı ve emekli hak ettiği promosyonu yine alamadı. 2007 yılından sonra on yıl oyalanan ve ilk olarak 2017 yılında promosyon ücreti verilen emekliler için belirlenen ücretler yetersizdir.” diye kaydetti.

‘Kamu bankalarının baskısı ile alınan karardır’

Açıklanan promosyon ücretlerinin yeterli olmadığına dikkat çeken Gürer, şunları kaydetti: “Çoğunluk bin 500 TL altında almaktadır. Günlük bir çay ya da simit parası dahi emekliye verilmemektedir. SGK ile Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası arasında anlaşma kamu bankalarının baskısı ile alınan karardır. Özel bankalar daha çok promosyonu emekliye vermek istese de kamu bunu engellemektedir. İşçi emekli çiftçi için her türlü sınırlamayı sağlayan kamu bankaları futbol kulüpleri ile yandaş medya için ise siyasi iktidar baskısı ile verici olmaktadır.”

‘Karar siyasidir’

Verilen promosyon kararını siyasi bir karar olarak değerlendiren Gürer, “Emekli hakkı iktidar tarafından engellenmektedir. Özel bankalar maaşı 999 TL’ye kadar olan emeklilere 850 TL, bin TL ile bin 999 TL arasında maaş alan emeklilere 925 TL, 2 bin TL ve üzeri olan emeklilere ise bin TL promosyon vermeye razı oluyor. Bu rakam görüşmelerle daha da artırılabilir ama kamu bankalarının baskısı ile emeklinin yine hakkı verilmedi.” diye ifade etti.

Promosyonun müjde veya lütuf olmadığına vurgu yapan Gürer, “Kendisi de bir kamu kurumu olan, milyonlarca emeklinin maaşını ödeyen SGK’nın adilane davranarak, emeklilerin promosyon konusunda uğradıkları mağduriyeti giderememiştir.” dedi.

‘En az bir maaş tutarında promosyon sağlanmalıydı’

Emeklilerin, bankaların maaşları üzerinden kazanç sağladığına vurgu yapan Gürer, bankalar açısından da en düşük risk grubu olarak değerlendirildiğini belirtti. Gürer, “Emeklilerin asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesi sağlanmalıydı.” diye kaydetti.

Gürer, açıklamanın devamında “Promosyon, sadaka değil haktır! Emekliler için 2000 yılı sonrası İntibak Yasası çıkarmayan iktidar emekliyi açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmiştir.” diye belirtti.