Gürer: KDV sıfırlandı yem fiyatlarına zam geldi!

CHP Milletvekili Gürer’in, yem fiyatlarına ilişkin önergesini yanıtlayan Bakan Pakdemirli, yem fiyatlarının düşürülmesi için 2016 yılında KDV oranının sıfırlandığını belirtti.

Gürer, “KDV oranının sıfırlanması yem fiyatlarını düşürmediği gibi aksine yeme zam geldi ve sonrasında da zamlar durmadı.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığının yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi vermişti. Önergede, yem fiyatlarının sürekli artarken, üreticinin sattığı sütün litre fiyatlarında çok az bir değişim olduğuna dikkat çekmişti.

Gürer, süte verilen cüzi miktardaki prim desteğinin de sorunu çözmediğini belirterek, “Süt fiyatları için yem piyasasının düzenlenmesi adına bir çalışma var mıdır?” diye sormuştu.

’Çiğ süt desteği 40 ve 30 kuruş olarak belirlendi’

Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise çiğ sütün tavsiye fiyatının Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlendiğini hatırlattı. 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde destek dahil ortalama paritenin 1,44 olarak gerçekleştiğini belirten Pakdemirli, şunları ifade etti:

“Üreticilerimizin süt üretim maliyetlerinde yaşanan artışlardan etkilenmesini önlemek amacıyla Temmuz- Eylül dönemine ait çiğ süt desteği 40 kuruşa çıkarılmış ve ilk iki ayın desteği ödenmiştir. Ekim – Kasım- Aralık aylarına ait çiğ süt desteği ise 30 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu sayede paritenin 1,30’un üzerinde kalması sağlanmıştır.” 

‘Üreticilerimize yönelik muhtelif destekler verilmektedir’

Ulusal Süt Konseyinin 11 Aralık 2020 tarihindeki toplantısında 2021 Ocak-Nisan ayları için çiğ süt tavsiye satış fiyatının 2.80 TL/L olarak açıklandığını belirten Pakdemirli, çiftçilerin ve her ölçekteki üreticilerin korunması için yem fiyatlarını hassasiyetle izlediklerini, üreticilere yönelik muhtelif destekler verdiklerini kaydetti.

Bakan, ayrıca yem fiyatlarının aşağı çekilmesi için 10 Şubat 2016 tarihinde yemlerden alınan Katma Değer Vergisi’nin (KDV) tamamen kaldırılarak sıfır mertebesine düşürüldüğünü belirtti.

Gürer: Yem fiyatı arttı destek düştü

Önerge sahibi Gürer ise süt inekçiliğinde maliyetlerin her yıl katlanarak arttığını belirterek, “Geçen yıldan bu yana başta sanayi yemi, küspe, saman ve yonca olmak üzere yem fiyatları iki kat arttı. Buna karşın, sütün referans fiyatı 2 lira 30 kuruştan 2 lira 80 kuruşa çıkarıldı. Bu fiyatlarda alım sınırlı düzeyde kaldı.” dedi.

Süt toplayan firmaların sütü 2.50 kuruşa aldığına işaret eden Gürer, şunları kaydetti:

“Maliyet artışıyla süt fiyatı artışı arasında dağlar kadar fark var. Destek tutarları sürekli değişiyor. Temmuz -Eylül 2020 döneminde 40 kuruş iken Ekim-Kasım-Aralık aylarında 30 kuruşa düşürüldü. Yem fiyatı arttı. Destek düştü. Piyasanın bu anlamda mutlaka bir düzene sokulması gereklidir.”

Yeni1Mecra