Gürer: Protein tozunun reçetesiz satışı yasaklansın

CHP Niğde Milletvekili Gürer, verdiği kanun teklifi ile protein tozlarının reçetesiz satışının yasaklanmasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gıda takviyeleri ve vitamin kullanımındaki artışı hazırladığı Kanun Teklifi ile Meclis gündemine taşıdı. Gürer, gıda takviyelerinden biri olan protein tozlarının bilinçsizce kullanılması halinde pek çok sağlık problemine neden olacağına dikkat çekti.

Gürer, bu ürünlerin yalnızca profesyonel düzeydeki sporcular tarafından kullanılmasının önerildiğine işaret etti. Bu ürünlerin kolay erişilebilir olmasına dikkat çeten Gürer, “Bu nedenle hemen her seviyede spor ve özellikle vücut geliştirme ile ilgilenenler tarafından sıklıkla tüketilmektedir” dedi.

Gürer, uzman hekim ya da diyetisyen görüşü olmaksızın protein tozu kullanımına karar verilmesinin pek çok sağlık problemlerine yol açabildiğini belirtti. Gürer, şunları kaydetti:

“Aşırı ve bilinçsiz kullanıma bağlı olarak alınan protein tozu, vücudun ihtiyacından fazla proteine maruz kalmasına yol açar. Başta kemik erimesi ve sindirim sistemi organlarından biri olan bağırsak sorunlarını oluşturabilir. Aşırı kullanıma bağlı olarak bağırsak tarafından yeteri kadar emilemeyen protein ciddi bağırsak rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.”

‘Protein tozu kullanmanın herhangi bir faydası yok’

Protein tozu kullanmanın herhangi bir faydasının olmadığı gibi pek çok zararının olduğunun hekimler tarafından sıkça dile getirildiğini kaydeden Gürer, ancak bu ürünlerin her yerde satan bir işyeri bulunduğunu kaydetti.

‘Reçetesiz satışı yasaklansın’

Bu ürünleri kullanımının ve ürünlere ulaşmanın bu kadar kolay olmasının önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Gürer, protein tozları, aminoasit ve aminoasit karışımları gibi protein ve protein bileşenlerinin bulunduğu ürünlerin reçetesiz olarak satışının yasaklanması gerektiğini kaydetti.