Gürer: Tarım sektörü için kritik sürece girildi

CHP Milletvekili Gürer, koronavirüs salgını nedeniyle çiftçilerin ciddi bir karamsarlık içinde olduğunu belirterek, ekim sezonunun başladığı Türkiye’de tarım sektörünün çok kritik bir sürece girdiğine işaret etti.

Gürer, ekim sezonunun en az sorunla atlatılması, çiftçilerin yaşadığı belirsizliklerin bir an önce ortadan kaldırılması için bir an önce girişim başlatılmasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer (Sağda)

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada bir taraftan koronavirüs tehdidiyle mücadele edilirken, diğer yandan ekim sezonunun başladığı Türkiye’de tarım sektörü açısından çok kritik bir sürece girildiğini belirtti.

Sebze fidesi ve tohumunda ekim ve dikim sezonuna başlandığını hatırlatan Gürer, bazı ürünlerde ise hasat dönemine yaklaşıldığını söyledi. Gürer, koronavirüs salgını nedeniyle önünü göremeyen çiftçilerin ciddi bir karamsarlık içinde olduğuna dikkat çekti. Bazı bölgelerde domates, patlıcan, biber gibi fide dikimi, diğer ürünlerin de tohum ekimi başladığını belirten Gürer, “Sorunlar var” dedi.

‘Göç eden tarım işçileri ile ilgili önlemler açıklanmalı’

Gürer, Haziran ayı sonuna kadar devam edecek bu süreçte yaşanabilecek sorunlara dikkat çekti. Gürer, şunları kaydetti:

“Ortaya çıkabilecek en önemli sorunlardan biri toplu halde hareket eden ekim, dikim ve hasat sezonunda yaşadıkları şehirlerden başka bölgelere göç eden tarım işçilerinin karşı karşıya kalacağı tehlikedir. Çünkü, geçtiğimiz yıllarda gerekli hijyen koşullarını taşımadan, çoğunluğu traktör, kamyon kasalarında taşınan tarım işçileri için, koronavirüsle mücadele edilen bu dönemde hangi önlemlerin alınacağı mutlaka şimdiden açıklanmalıdır. “

Tarım işçilerinin tarlaya ulaşamaması ve dikimin yapılamamasının doğal olarak üretimin olmaması anlamına geleceğini belirten Gürer, ilgili Bakanlıkların derhal çözüm yolu bulması gerektiğini kaydetti.

‘Bakanlık 65 yaş üstü çiftçilere fide, tohum, gübre ilacı ulaştırmak zorundadır’

65 yaş ve üstü vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı uygulandığını hatırlatan Gürer, “Tarlada, bağda, bahçede ekim yapan çiftçilerin büyük çoğunluğu 65 yaşın üstündedir.” dedi. Bu vatandaşların fide, tohum ve gübre alabilmek için şehir merkezlerine gidemeyeceğine işaret eden Gürer, “Bakanlık köylere fide tohum gübre ilacı ulaştırmak zorundadır. Bir şekilde fide, tohum ve gübre 65 yaş üstü çiftçilerimize ulaştırılmalıdır.” dedi.

Gürer, çiftçilere yönelik ayrıca şu taleplerde bulundu: “Çiftçi borçları yapılandırılmalı, banka borç faizleri silinmelidir. Destekler derhal verilmelidir. Halen 2019 destekleri verilmemiş ürünler vardır. Bu nedenle belirsizlik yaşayan çiftçiler için şimdiden bir önlem planı hazırlanmalıdır. Böyle bir önlem hazırlığı var ise bu şimdiden yapılmalıdır.”

‘Fide üreticisi firmalara güvence sağlanmalı’

Gürer, fide üretimi yapan tarımsal firmaların, fideleri çek karşılığında toptan ve perakende satış noktalarına ulaştırdığını hatırlattı. Gürer, “Fideler pazarlamacıda kalırsa, çekleri de ödeyemeyecek. Bu durumda oluşacak mağduriyet özellikle ana firmalar için risk oluşturacak. Böyle bir durumda fide üreticileri de daralmaya gidebilir. Fide üreticilerinin uğrayacağı zarar için bu firmalara destek ve güvence sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

‘En az sorunla atlatılması için girişim başlatılmalı’

Gürer, ekim sezonunun en az sorunla atlatılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Çiftçilerimizin yaşadığı belirsizliklerin bir an önce ortadan kaldırılması, bir taraftan salgınla mücadele ederken, diğer yandan da tarım ürünlerinin üretiminde sorun yaşanmayacak olanakların sağlanması için geç kalınmadan girişim başlatılmalıdır.” dedi.