Gürer: Tarımsal örgütler ülke tarımına ciddi bir katkı sağlamıyor

CHP Milletvekili Gürer, faal çiftçi sayısının her yıl düştüğüne dikkat çekerek, “iktidar kontrolündeki” tarımsal örgütlenmelerin ülke tarımına ciddi bir katkı sağlamadığının açık olduğunu söyledi.

Orman Bakanlığının verilerine göre; Türkiye’de 9 bin 868 kooperatif, 765 ziraat odası, 870 üretici birliği ve 271 yetiştirici birliği bulunuyor.  

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer/AA

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman  Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak yanıtlaması talebiyle Meclis’e artan nüfus ve iklim değişikliği göz önünde bulundurularak, gıda kontrolünü sağlamak amacıyla yapılan çalışma olup olmadığını sormuştu.

Önergede, “Tarım sektörünün küresel çarklar içinde ezilmemesi adına tarım politikalarında yerel üretimin güçlendirilmesi ve kooperatifçiliğin yeniden düzenlenmesi için bir çalışma var mıdır? Yerli üretimi artıracak ve hububat bakliyat pirinç ve bitkisel yağ için dışa bağımlılıktan kurtarmak için yapılan bir çalışma var mıdır?” soruları yer almıştı.

‘9 bin 868 kooperatif faaliyet göstermektedir’

Önergeyi yanıtlayan Bakan Pakdemirli, “1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında 9 bin 868 adet kooperatif 2 milyon 456 bin 661 adet ortağı ile faaliyet göstermektedir” dedi. 

‘Ziraat odalarının üye sayısı 4 milyon 914 bin 811’

Yanıtta, 6964 sayılı Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu kapsamında 765 adet ziraat odası bulunduğu, ziraat odalarında faaliyet gösteren üye sayısının ise 4 milyon 914 bin 811 olduğu belirtildi. 

Şu an itibariyle 870 üretici birliğinin bulunduğunun ve bu birliklerde ise 346 bin 715 üreticinin yer aldığının kaydedildiği yanıtta, halen 271 adet sığır, arı, manda ve koyun-keçi türünde ıslah amaçlı yetiştirici birliği olduğu, bu birliklere üye 571 bin 705 yetiştirici bulunduğu ifade edildi.

’21 ürün destekleniyor’

Havza Bazlı Destekleme Modeli ile  21 ürünün desteklendiğinin belirtildiği yanıtta, bu ürünlerin buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk (kütlü), soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytin – zeytinyağı, patates, kuru soğan ve yem bitkileri olduğu kaydedildi.

Gürer: ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı 2 milyon 200 bine kadar düştü

Gürer ise 2003 yılında 2 milyon 800 binden fazla çiftçinin kayıt sisteminde (ÇKS) üye olarak varken, bugün ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 200 bine kadar düştüğüne dikkat çekti. TARSİM’den ürün sigorta ettirebilmenin şartı çiftçi kayıt sistemine dahil olmak olduğuna işaret eden Gürer, “Ülkede faal çiftçi sayısı ÇKS verileridir ve her yıl bu sayı düşerek devam etmektedir” dedi.

‘Çiftçi sayısı son 30 yılda yüzde 50’ye yakın düştü’

ÇKS’li çiftçi sayısının sürekli azalıyor olmasının tarım sektöründeki sorunlardan kaynaklandığını ifade eden Gürer, çiftçi sayısının son 30 yılda yüzde 50’ye yakın, tarım alanlarının da 3,5 milyon hektar düştüğüne işaret etti.

Tarımsal verilerin, tarımın geldiği noktayı göstermesi açısından önemli olduğunu kaydeden Gürer, “Tarımsal örgütlenmeler var olsa da iktidar kontrolünde tarıma önemli bir dönüşüm yaratmamakta” dedi. Kimi kâğıt üzerinde yapılan iş ve işlemlerin tarımı ileri noktaya taşımadığının görüldüğünü söyleyen Gürer, “Kuruluşların iktidar partisi kontrolünde olması yandaşa hizmet etse de ülke tarımına ciddi bir katkı sağlamadığı da açıktır.” diye konuştu.