Gürer: TMO acil patates alımına gitmeli

CHP Milletvekili Gürer, Niğde’nin Çiftlik ilçesi ve bağlı 3 kaba ile 5 köyde patates üreticilerini ziyaret etti.

Çiftçiler, 1 liraya mal ettikleri patatesin kilosunu çaresizlikten 30 kuruşa satmak zorunda kaldıklarını anlatarak, ürünlerinin depolarda çürümeye yüz tuttuğunu anlattı.

Gürer, iktidarın patates üreticisinin feryadına kulak verip TMO’nun ve Tarım Kredi kooperatifinin bir an önce depolardaki patatesi almasını sağlamasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çiftlik ilçesine bağlı Bozköy, Divarlı ve Azatlı kasabaları, Ovalıbağ, Çardak, Şeyhler ve Kula köyleri ile Ramat yerleşim alanını ziyaret etti. Patates depolarını gezen Gürer, köy ve kasalarda üreticileri dinledi.

Gürer, daha sonra CHP Çiftlik İlçe Başkanı Levent Öcal ve yöneticiler ile birlikte, köy ve ilçelerin sorunlarına ilişkin toplantı düzenledi. Toplantının ardından Gürer ve beraberindeki partililer, Çiftlik İlçe Ziraat Odası’nı ziyaret ederek Çiftlik Ziraat Odası Başkanı Arif Dinçsoy ve yönetim kurulu üyelerinin taleplerini dinledi. 

 ‘Ürünlerimiz artık depolarda çürümeye yüz tuttu’

Patates üreticileri ziyaretlerde Gürer’e kilogramını 1 liraya mal ettikleri ürünlerini artık 30 kuruşa bile satmakta zorlandıklarını belirterek, “Onca emekle ürettiğimiz ürünlerimiz depoda kaldı. İktidar adeta yalvarmamıza rağmen bugüne kadar derdimizi dinlemedi. Taleplerimize hep kulak tıkadılar. Geldiğimiz noktada, ürünlerimiz artık depolarda çürümeye yüz tuttu.”

‘Çaresizlikten 30 kuruşa sattım’

Patates yüklemesi yapılan bir depoda bir çiftçi Gürer’e, şunları ifade etti:

“Çaresizlikten 30 kuruşa sattım. Ancak alıcı, patatesi bir de tek tek inceleyip seçiyor. 3’te 1 ini ıskartaya çıkarıyor. Elde kalan patates hayvan yemi olacak. Çaresiz kaldık. İktidar sesimizi duymadı. Bankalara borcumuz var. Ürün Ankara’ya gidiyor. Depoda kalsa çürüyecek. Depo temizleme bedeli daha külfetli olacak. Bırakın maliyeti, depoda şu an çalışan işçi parasını zor karşılayacak duruma düştük. Halimizi soran vekilimiz olarak sizden başka kimse yok. Çok çok zor durumdayız. Çaresiz, sahipsiz bırakıldık. Bu ürünü 90 kuruşa tüccar alsa mağduriyet yaşamamış olurduk.”

’71 ilde patates üretiliyor’

CHP’li Vekil Gürer de, iktidara ve Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) çağrıda bulundu. Türkiye’de 71 ilde patates yetiştirildiğini hatırlatan Gürer, “20 yıl öncesine göre ülkede 1,5 milyon tona yakın rekolte düşüşü yaşanmış, nüfus ise 30 milyon artmış, hububattan sonra en çok tüketilen ürün ise patates olmuştur. Halen toplamda yaklaşık 5 milyon ton patates üretiliyor. Taze olarak tüketildiği gibi, dondurulmuş ve işlenmiş ürün olarak da uzun süre korunup, katma değerli ürüne dönüştürülerek yurt dışına satış olasılığı bulunmaktadır.” dedi.

‘Depolarda 500 bin tona yakın patates alıcısını bekliyor’

Niğde’de yılda ortalama 800 bin tona yakın patatesin yetiştirildiğine işaret eden Gürer, “Halen bölgedeki depolarda alıcı bekleyen 500 bin tona yakın patates duruyor. Üretici 1 liraya mal ettiği ürününü, hasattan sonra 60 kuruşa sattı ancak tüccar alımı kesince depolamak zorunda kaldı.” diye konuştu.

‘Bir aya kadar yazlık turfanda patates çıkacak’

Bir aya kadar yazlık turfanda patatesin çıkacağını hatırlatan Gürer, “2020 yılı ürünü depoda bekliyor. Son dönemde çaresiz kalan üretici yok pahasına ürününü satmaya çalışıyor. İktidar, patates üreticisinin feryadına kulak verip TMO’nun ve Tarım Kredi kooperatifinin bir an önce depolardaki patatesi almasını sağlamalıdır. Çiftçi, ürünün değer bulmasından vazgeçmiş, depoda kalmasın diye adeta yalvarır duruma düşürülmüştür.”

‘İktidar çözüm üretmek zorundadır’

TMO’nun en azından maliyetine yakın bir fiyata alım yaparak üreticiye sahip çıkması gerektiğini belirten Gürer, “Aksi taktirde tonlarca patates çürüyecek ve üreticinin 1 yıllık emeği heba olacaktır. Plansız tarım politikası çiftçiyi vurmuştur. 2020 yılı Mayıs ayında Mısır’dan patates ithal eden iktidar depoda kalan patates için çözüm üretmek zorundadır.” diye konuştu. 

Onca deponun ağzına kadar patates dolu olduğunu belirten Gürer, “Sabahtan beri hangi köy kasabaya gitsem herkes patates depoda kaldı, gel bir bak, çürüyecek deyip ‘ne olur bir daha bir daha söyle’, ‘halimizi duysunlar’ diye patates deposuna götürüyor.

Yeni1Mecra