Gürer: Yerli üreticiye iktidar eliyle darbe vuruldu

CHP’li Gürer, yerli üreticiden tonu bin 750 liraya alınan arpanın yurtdışından 2 bin 400 liraya ithal edilmesine tepki göstererek, “Hangi mantıkla izah edilebilir? Bu yerli üreticiye iktidar eliyle vurulan bir darbedir.” dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TMO tarafından taban fiyatı bin 750 lira olarak açıklanan arpanın, yurtdışından 2 bin 400 liraya ithal edilecek olmasına tepki gösterdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan açıklamalarda stoklarda yeterli miktarda arpa olduğu belirtilmesine rağmen, 24 Haziran tarihi itibariyle yurtdışından arpa ithal edilmesinin yolunun açıldığını belirten Gürer, “AKP yanlış tarım politikaları ile üreticiyi ve tüketiciyi ithale mecbur bıraktı” dedi.

‘Ton başına 270 dolardan yurtdışı alımı yapılacak’

2020 yılında çiftçiden tonu bin 800 lira ile ekmeklik buğday alan iktidarın, Ağustos 2020’de, yurt dışından ithal hasat sonu ekmeklik buğdayın tonunu 2 bin 450 liradan alım yaptığını hatırlatan Gürer, bu yıl da arpa ithalatı ihalesinde ton başına ortalama 270 dolardan yurtdışı alımı yapılacağına dikkat çekti.

‘2 bin 400 liraya ithal edilecek arpa bin 950 liradan satılacak’

Yaklaşık 2 bin 400 liraya ithal edilecek arpanın TMO tarafından iç piyasaya bin 950 liradan satılacağına vurgu yapan Gürer, şunları kaydetti:

“Bu ne kadar piyasayı dengeleyecek göreceğiz. TMO bin 950 TL/Ton fiyatla ihtiyacı olan besici ya da sanayicinin talebini karşılasın. Bu süreçte TMO 2 bin 400 TL/Ton fiyatla ithal edip bin 950 TL/Ton fiyatla vereceği arpa, bazı yandaşların eline geçip yine piyasada 2 bin 500TL/Ton fiyatı ile satılmaması için sıkı denetim ve kontroller sağlanmalıdır. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bu dönemki kurum zararı ne kadar olacak, bekleyip göreceğiz.”

‘3 milyon hektar hububat ekim alanı son 30 yılda ekim dışı kaldı’

TMO’nun 2019 yılında arpanın ton başına taban fiyatını bin 100 lira, 2020 yılında ise bin 275 lira olarak açıkladığını anımsatan Gürer, 2021 yılı taban fiyatının ise bin 750 liraya çıktığına dikkat çekti. Gürer, “Buradan da anlaşılıyor ki yem fiyatları son 2 yıl içinde neredeyse iki katına çıktı. TMO bile arpanın taban fiyatını son 2 yılda yüzde 80’lerin üzerinde artırım yaptı. Ancak çözüm ithalde arandı. 3 milyon hektar hububat ekim alanının son 30 yılda ekim dışı kalması bu süreci yarattı ve bu yıl yaşanan kuraklık da sorunu katladı.” dedi.

‘Borsa fiyatları da 2 bin 700 liraya çıktı’

TMO’nun bu yıl bin 750 liradan taban fiyat açıklamasına rağmen arpanın yurt içi borsalarında 2 bin 500 liradan işlem gördüğünü söyleyen Gürer, arpanın bin 950 liradan satılacağının açıklanmasının ardından borsa fiyatlarının da 2 bin 700 liraya kadar çıktığına işaret etti. 

‘Yerli üreticiye iktidar eliyle vurulan büyük bir darbe’

Arpada bin 750 lira taban fiyat açıklayarak yerli üreticinin talebini hiçe sayan TMO’nun, yurtdışından 2 bin 400 liraya arpa ithal edecek olmasının, beceriksiz tarım politikaları ile ortaya çıkan durumun tescili olduğunu ifade eden Gürer, “Yerli üreticiyi yok sayan AKP iktidarı, birkaç aracı ve yabancı arpa üreticisi için kesenin ağzını açabiliyor. Bu yerli üreticiye, iktidar eliyle vurulan büyük bir darbedir” şeklinde konuştu. 

TMO’nun benzer bir uygulamayı geçen yıl buğday ithalatında yaptığını da anımsatan Gürer, “Geçen yıl yerli çiftçinin tonu bin 800 liradan alınan makarnalık buğday, hasat döneminde yabancı üreticilerden 2 bin 450 liraya ithal edildi. Yanlış tarım politikaları ve öngörüsüz tarım yönetimi bu sorunları yaratıyor. 3 milyon hektar hububat alanı ekim dışı kaldı, sulama suyu projeleri çok bölgede ya başladı, bitmedi ya da hiç başlamadı” dedi. 

‘TMO bu düşüncesinin soruna köklü çözüm üretemeyeceğini görmeli’

Karma yem fiyatlarının sürekli arttığına da dikkat çeken Gürer, TMO’nun yurtdışından ithal edeceği arpayı, zararı kuruma kalmak üzere daha uygun fiyata satıp algı oluşturmaya çalışacağına işaret etti. Gürer, TMO’nun bu düşüncesinin soruna köklü bir çözüm üretemeyeceğini görmesi gerektiğini ifade etti. 

‘21 milyon hektarlık mera alanı 11 milyon hektara düştü’

Türkiye’de 21 milyon hektar olan mera alanının son yıllarda 11 milyon hektara kadar düştüğünü söyleyen Gürer, şunları kaydetti:

“Mısır, soya, ayçiçeği tohumu küspesi, pamuk tohumu küspesinden oluşan karma yem hammaddesinde bile ithalata bağımlıyız. ‘Yem fiyatlarındaki artışı durduracağız’ diye açıklama yapan iktidarın, öncelikle bu alanda stratejik bir planlama yapması gerektiği açıktır. Neredeyse yılın 12 ayı kapalı ortamlarda beslenen ve sürekli yem verilen hayvanların beslenmesindeki girdi maliyetlerinin düşürecek köklü çözümlere gereksinim vardır.”

‘Fiyat artışı süt üreticilerini de derinden yaraladı’

Yem fiyatlarındaki önlenemeyen artışın süt üreticilerini de derinden yaraladığını kaydeden Gürer, acilen mera alanlarını ıslah edilip tohumlanarak ot veriminin artırılması, ithal yem yerine, üreticinin kendi kaba yemini kendisinin üretmesine olanak sağlayacak destekleme ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Girdi maliyetlerinin düşürülememesi durumunda süt ineklerinin kesime gönderilmeye devam edeceğini, bunun sonucu olarak da süt üretiminde ciddi sorunların yaşanacağını kaydeden Gürer, Ulukışla ilçesine bağlı Hacıbekirli köyünü ziyareti sırasında karşılaştığı besici Mehmet Şen’in “Bize destek falan vermesinler, çiğ sütümüzü yaptığımız masrafa uygun fiyatlarla alsınlar yeter” şeklindeki sözlerini hatırlattı. 

Yeni1Mecra