Güven’den Şenyaşar’a ‘Anneler Günü’ mektubu

Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, “adalet” nöbetinin 61’inci gününde olan Emine Şenyaşar’a bir mektup göndererek Anneler Günü’nü kutladı.

Jinnews’te yer alan mektupta Güven, Emine Şenyaşara “yüreği cesur ana” diye hitap etti. “Bin bir emekle büyütüp ‘onların ayağına değecek taş benim gözüme değsin’ derdin her zaman. Bir gün evlatlarının tabutlarının yan yana dizileceğini asla düşünemezdin” diyen Güven, “Dinen de ahlaken de aslını inkar edene haramzadedir denilir. Ve işte aslını inkar edenler kıydılar senin sevdiklerine. Ateşe atanların zihniyeti ile linç edenlerin zihniyeti aynıdır” ifadelerini kullandı.

Adalet arayışın kutsal ve meşrudur

Güven, mektubunda, “Emine Şenyaşar’ın yaşadığı acıyı tarif edecek söz bulamadığını” kaydederek, şöyle devam etti:

“Senin adalet arayışın kutsal ve meşrudur. Çünkü sen insanlığın doğuşuna tanıklık etmiş, kadim bir coğrafyanın inkarı için çabalayanların hedefi haline gelmekten çekinmeden tüm varlığınla bir mücadele veriyorsun. Bu ülkede Kürdü öldürmenin cezasının olmadığını çok iyi biliyoruz. Emin ol Emine Anne, Uğur Kaymaz’ın, Ceylan Önkol’un, Şerzan Kurt’un, Medeni Yıldırım’ın ve daha binlerce evladını toprağa veren annenin acısı seninkiyle aynıdır. Eğer hiçbirinin faili yargılanmıyorsa bu muktedirler tarafından tercih edilen bir yöntem olduğundandır. Katliamcı zihniyet cesaretini buradan alıyor.”

Annelerin acılarını yarıştırmayın

Güven, mektubunda, “Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri’nin karşısına Diyarbakır Anneleri’nin çıkartılarak annelerin acılarının yarıştırılmasını” eleştirdi.

Güven, mektubunu şu ifadelerle bitirdi:

“Sen yüreğini ferah tut fedakar Emine Ana, bu günler de geçer elbet. Sizin evlatlarınıza kıyanlar mutlaka ama mutlaka hesap verecekler. Sen de biliyorsun ki tarihten günümüze hiçbir hakikat karanlıkta kalmamıştır. Çünkü hakikat güneş gibidir, illa ki doğar. Sana ve bütün annelere sözümüzdür, içeride ve

dışarıda, yaşamın her alanında sizlere layık olacak kalıcı ve onurlu bir barışı getireceğiz.”

Emine Anne, ben Elazığ Cezaevi’nde bulunan arkadaşlarım adına senin acılı yüreğinden öpüyor, saygılarımı sunuyorum.”