Güzelmansur: 4 bin özel anaokulu iflasın eşiğinde

CHP Milletvekili Güzelmansur, Meclis’e verdiği önergede yaklaşık 4 bin özel anaokulunun giderlerini karşılayamadığına dikkat çekerek, “Salgına yönelik ekonomik tedbirler planlanırken özel anaokulları neden göz ardı edilmiştir?” diye sordu.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, özel anaokullarının sorunlarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Güzelmansur, önergenin gerekçesinde Covid-19 salgını nedeniyle eğitim-öğretime ara verilmesiyle birlikte sayıları 4 bine yaklaşan özel anaokulların da adeta can çekiştiğini belirtti.

‘Özel anaokullarının faturaları ödenmeyi bekliyor’

“Kapanmalarıyla birlikte özel anaokullarının tek geliri olan öğrenci eğitim ücretleri kesildi, buna karşılık tüm giderleri devam ediyor.” diyen Güzelmansur, özel anaokullarının öğretmen-personel maaşları, kiraları, faturalarının ödenmeyi beklediğine işaret etti.

‘Açıklanan ekonomik tedbirler özel anaokullarını kapsamadı’

Güzelmansur, “Şimdiye kadar açıklanan ekonomik tedbirler özel anaokullarını kapsayıcı nitelik taşımıyor. Sayıları 4 bine yaklaşan özel anaokullarına ihtiyaç duydukları zaruri destekler verilmediği takdirde bu kurumların çoğu salgın bitse dahi faaliyete geçemeyecek duruma gelecektir.” dedi.

Alınacak ekonomik tedbirlerin özel anaokullarını da kapsaması gerektiğine vurgu yapan Güzelmansur’un, önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

  1. Salgına yönelik ekonomik tedbirler planlanırken özel anaokulları neden göz ardı edilmiştir?
  2. Salgın nedeniyle eğitime ara verilmesi sonrasında, özel anaokullarından Milli Eğitim Bakanlığına iletilen sorun ve talepler nelerdir? Bunlarla ilgili ne tür işlem yapılmıştır?
  3. Tek geliri olan öğrenci eğitim ücretleri kesilen, buna karşılık tüm giderleri devam eden özel anaokullarının, sorunlarının çözümüne yönelik herhangi bir çalışma var mıdır? Detayları nelerdir?