HABER-SEN: PTT Şubelerinde Kovid-19 tedbirleri alınmıyor

HABER-SEN Diyarbakır Şubesi, PTT şubelerinde Kovid-19 tedbirlerinin uygulanmadığını, PTT Genel Müdürlüğü tarafından maske sayısının günde 1 adede düşürüldüğünü, hijyen malzemelerinin yeterli miktarda verilmediğini belirtti.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Diyarbakır Şubesi, yeni tip koronavrüs (Kovid-19) salgını ile birlikte PTT çalışanlarının yaşadıkları sorunlara ilişkin basın açıklaması yaptı. Posta İşleme Merkezi önünde yapılan açıklamaya, sendika üyeleri ile KESK Diyarbakır Şubeler Platformu bileşenleri katıldı. Açıklamada, “Virüs değil, tedbirsizlik öldürür” pankartı açıldı.

‘Dağıtım merkezleri çalışamaz hale getirildi’

Açıklamada konuşan HABER-SEN yöneticisi Serhat Oktay, kargo hacminin arttırılması için piyasanın çok altında ücretlerle kargo anlaşmalarının yapıldığını belirterek, yoğun olan dağıtım merkezlerinin çalışamaz hale getirildiğini söyledi.

‘Temaslı olan arkadaşlarımızın sağlıkları hiçe sayıldı’

Esnetilen ve hiçbir şekilde uygulanmayan tedbirler sonucunda vaka sayılarının hızla arttığını dile getiren Oktay, temaslı olan arkadaşlarının sağlıklarının hiçe sayıldığını aktardı. Kurum amirleri zorlaması ile çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden Oktay, pozitif olan çalışanların ikinci bir test yapılmadan karantina süreleri sonunda işe çağrıldığını söyledi. 

‘Maske sayısı günde 1 adede düşürüldü’

Personellerin kullanmaları gereken maske sayısının PTT Genel Müdürlüğü tarafından günde 1 adete düşürüldüğüne vurgu yapan Oktay, dezenfektan ihtiyacının sınırlı olarak karşılandığını, eldivenlerin ise hiçbir şekilde verilmediğine dikkat çekti. Oktay, “Sürekli olarak dezenfekte edilmesi gereken işyerleri artık dezenfekte edilmemekte, pandemi süresince sıkça ihtiyaç duyulan sabun gibi hijyen maddeleri pandemi yokmuş gibi geçen yıllardaki istikaka göre verilmekte ve çoğu işyeri bazı zamanlar sabunsuz bile kalmaktadır.” dedi.

‘Arkadaşlarımızın filyasyon ekibine isim vermesi engellendi’

Diyarbakır PTT Baş Müdürlüğü’nde vaka sayılarının Ağustos ayında en üst seviyeye çıktığını belirten Oktay, şunları ifade etti: “Pozitif çıkan arkadaşlarımızın filyasyon ekiplerine temas ettikleri arkadaşların isimlerinin verilmesi engellendi. Geçen hafta pozitif çıkan Sur PTT Müdürlüğü görevine bakan arkadaşımız Başmüdürün emriyle filyasyon ekiplerine temaslı olduğu personellerin isimlerini vermemiş ve arkadaşlar tedirgin bir şekilde çalışmak zorunda bırakılmıştır.”

‘Hijyen maddeleri yeterli miktarda verilsin’

PTT yönetimine seslenen Oktay, şu talepleri sıraladı: “Sosyal devlet anlayışına yakışır bir şekilde, ihtiyaç duyulan hijyen maddelerinin yeteri miktarda verilmesi, işyerlerinin sürekli olarak dezenfekte edilmesini istiyoruz. Valilik tarafından alınan kararların kurumumuzda da uygulanarak; 60 yaş üstü, kronik hasta ve hamile olan personellerin idari izinli sayılmasını, şubelerin kapatılarak hizmetlerin merkezlerden dönüşümlü olarak yapılmasını istiyoruz.”

Oktay, isteklerinin yerine getirilmemesi halinde Anayasa ve yasalarda belirtilen haklarını kullanacaklarını bir kez daha ilan ettiklerini söyledi.

MA – DİYARBAKIR