Haber-Sen: TRT baskı ve soruşturmalara son versin

Haber-Sen Genel Başkanı Balcan, TRT Radyo binasının taşınma sırasında basına servis edilen fotoğraf bahane edilerek üyeleri hakkında soruşturma açıldığını belirterek, “TRT yönetiminin bir an önce bu baskı ve soruşturmalara son vermesini talep ediyoruz.” dedi.

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen ), üyelerine yönelik Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Yönetimi tarafından soruşturma açılmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Sendikanın Ankara’daki Genel Merkez binasında yapılan toplantıda Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan konuştu.

‘Üyelerimiz askı altına alınıp susturulmaya çalışılıyor’

TRT İstanbul Radyoevi binası defalarca başka kurumlara verilmeye çalışıldığına işaret eden Balcan, “Sendikamız Haber-Sen öncülüğünde, yaptığımız basın açıklamaları ve eylemlerle bu karardan dönüldü. Sendikalarımız susturulması gereken bir kurum olarak görülmüş, bu nedenle üyeleri baskı altına alınıp susturulmaya çalışılmış ve baskılar gün geçtikçe artmaktadır.” dedi.

‘Gerçekleri söylemekten vazgeçmeyeceğiz’

Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan

Balcan, TRT yönetiminin yasaları ve hukuku hiçe sayarak keyfi olarak yönetici ve temsilcilerine soruşturmalar açarak sendikal faaliyetlerini engellemeye çalıştığını belirtti. Gerçekleri söylemekten asla vazgeçmeyeceklerini ifade eden Balcan, şunları söyledi:

“TRT Yönetimi, TRT Radyo binasının taşınma sırasında basına servis edilen bir fotoğraf bahane edilerek yönetici ve üyelerimiz hedef alınarak soruşturmalar başlatılmıştır. Aynı zamanda soruşturmaya konu olan fotoğrafın sendika üye, temsilci ve Genel Merkez Basın Yayın Sekreterimize ait olmamasına rağmen sanki bizim tarafımızdan servis edilmiş algısı üzerinden oluşturulan baskıyı asla kabul etmiyoruz. TRT yönetimi şunu bilmeli ki, bu tür ayrımcılığı yapanlar hakkında hukuki süreci başlatarak hakkımızı arayacağız. TRT yönetiminin bir an önce bu soruşturma ve baskılara son vermesini talep ediyoruz.”

MA – ANKARA