Haberin Var mı İnisiyatifi: Gazeteciler de evde kalsın

Haberin Var Mı İnisiyatifi, sosyal medyada düzenlediği ‘#GazetecilerDeEvdeKalsın’ kampanyası ile hükümetin yeni infaz değişikliğine dikkat çekti.

İnisiyatif, hapsedilen tüm gazetecilerin tahliye edilmesini isteyerek, “Hayata ve toplum sağlığına hep beraber sahip çıkalım. Sesimize ses katın!” çağrısında bulundu.

Bir grup gönüllü gazetecinin tutuklu meslektaşlarıyla dayanışmayı büyütmek için oluşturduğu Haberin Var Mı İnisiyatifi, twitter hesabından #GazetecilerDeEvdeKalsın kampanyası başlattı. İnisiyatif, yaptığı açıklamada AK Parti’nin hazırladığı ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hızlandırdığı infaz düzenlemesine dikkat çekti.

‘100’den fazla gazeteci tutuklu’

Türkiye’de 389 hapishanede doluluk oranının yüzde 121 olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Aralık ayı rakamlarına göre hapishanelerde, aralarında yüzden fazla gazetecinin de olduğu 208 bin hükümlü, 55 bin tutuklu var.” denildi.

‘Bir çok ülke cezaevlerini boşalttı’

Bir çok ülkenin koronavirüs tehdidi nedeniyle cezaevlerini boşalttığına işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: “Türkiye’de hükümet benzer endişelerle infaz süreleriyle ilgili bir çalışma yürütüyor. Ancak anlaşıldığı kadarıyla bu çalışma cinsel saldırı suçlarını, uyuşturucu kaçakçılığını, hırsızlığı, vergi kaçakçılığını, insan ticaretini kapsıyor. Mesleğini icra etmekten başka bir suçu bulunmayan gazeteciler, öğrenciler ve siyasetçiler ise salgın tehdidine rağmen cezaevlerinde kalacak. Bu yaklaşım öncelikle Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı.”

‘Hayata ve topluma hep beraber sahip çıkalım’

İstisna olması gereken tutukluluk tedbirinin “kaçma şüphesi, kuvvetli suç delili” gibi gerekçelerle yersizce kullanıldığına vurgu yapılan açıklamada, ifade edilen düşüncelerden, yapılan haberlerden dolayı tutuklanmış olanların derhal tahliye edilmesi istendi. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Hükümlülerin infaz sürelerinde azaltmaya gidilmeli, 3 yıldan az infazı kalanlar ise ayrımsız bir şekilde, hastalığa yakalanmadan derhal tahliye edilmelidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kriterlerine göre şiddet çağrısı içermeyen fikirlerin açıklanması ve yayılması bir haktır. Yalnızca bu haklarını kullandıkları için hapsedilen tüm gazeteciler de tahliye edilsin, bu sıkıntılı günleri aileleriyle bir arada geçirebilsinler. Hayata ve toplum sağlığına hep beraber sahip çıkalım. Sesimize ses katın!”