‘Hak adalet ve yaşam için’ kampanyası devam ediyor

“Hak ve adalet” talebiyle ölüm orucunu sürdüren avukatlara “ses olmak” amacıyla başlatılan kampanyaya şu ana kadar bin 778 kişi katıldı.

Avukat Ebru Timtik ve Aytaş Ünsal

Hapishanelerde “hak ve adalet” talebiyle ölüm orucunu sürdüren avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile müvekkilleri Didem Akman ve Özgür Karakaya’ya ses olmak amacıyla başlatılan imza kampanyası devam ediyor.

Aralarında, şair, yazar, öğrenci, insan hakları savunucuları, gazetecilerin de bulunduğu 447 ön imzacının başlattığı “Hak, Adalet ve Yaşam İçin Bir İmza – Hep Birlikte Kazanacağız” kampanyasına şu ana kadar Change.org üzerinden bin 778 kişi imza attı. İmzalamak isteyenlerin ayrıca hakadaletyasam@gmail.com adresiyle irtibat kurabileceği duyuruldu.

‘Açlık grevlerinin yaygınlaşması endişe verici’

İmza metninde, hak arama yöntemi olarak açlık grevlerinin hapishanelerde yeniden ve endişe verici bir şekilde yaygınlaşmasına yol açtığına vurgu yapıldı. İmza metninde, kampanyanın hak ve adalet talebiyle ölüm orucu yapan ve bu talepleri savunan, sahiplenen ama en azından şu anda seslerini çıkaramayan milyonlarca insana dönük olduğu belirtildi.

‘Hak ve adalet talebi herkesi ilgilendiriyor’

Hak ve adalet talebinin nerede ve ne iş yaptığı, inancı, siyasi düşüncesi, cinsiyeti fark etmeksizin “insanım” diyen herkesi ilgilendirdiğine vurgu yapılan imza metninde, Ebru, Aytaç, Didem ve Özgür’e ses olmak onlar şahsında hak ve adalet talebini yükseltmek amacıyla bir araya gelindiği ifade edildi.

‘Devlet sorumluluğunu yerine getirmeli’

İmza metninde, temel hakları ve adaleti sağlamakla yükümlü olan devlete bu sorumluluğunu derhal ve öncelikle Ebru, Aytaç, Özgür ve Didem şahsında olmakla birlikte, herkes için yerine getirmesi çağrısı da yer aldı.

Eylemcilere de mesaj var

Yükseltilen hak ve adalet taleplerinin milyonlarca kalbi, vicdanı etkilediğine işaret edilen imza metninde, “İbrahim’i eylemine ara vermeye ikna eden bu bir araya gelişleri, şimdi Helin’in, Mustafa’nın, İbrahim’in acılarına başka acılar eklenmeden genişletme, yayma ve yeni yol – yöntemlerle ilerletme zamanıdır.” denildi.