Hak-İş: Asgari ücretteki artış beklentileri karşılamamıştır

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, yeni asgari ücrete ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Asgari ücretteki artış, önemli olmakla birlikte pandemi nedeniyle yaşadığımız olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri karşılamamıştır” dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan Fotoğraf: AA

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücrete ilişkin yazılı açıklama yaptı. Arslan, 2021 yılı için net 2 bin 825 lira olarak belirlenen asgari ücretteki artışın, enflasyonun üzerine denk gelen, önemli ancak yetersiz bir artış olduğunu bildirdi.

Arslan, “Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracı olan asgari ücretteki artış önemli olmakla birlikte, pandemi nedeniyle yaşadığımız olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri ve asgari yaşam standardını karşılamaktan uzak kalmıştır.” dedi.

‘Asgari ücret bir standart oluşturmaktan uzak’

Asgari ücretin yaşam standardının ve gelir dağılımının önemli bir unsuru olduğuna dikkati çeken Arslan, ücretlerin minimum düzeyini belirlediğini ancak Türkiye’de uygulanan asgari ücretin bir standart oluşturmaktan uzak bulunduğunu ifade etti.

Arslan, açlık ve yoksulluk araştırmalarında ortaya çıkan rakamlar dikkate alındığında yapılan artışın asgari ücretli bir ailenin yaşam şartlarının ne kadar zor olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

‘Taleplerimizin tam olarak karşılanmadığını görüyoruz’

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan Türk-İş’in Hak-İş ve DİSK’in görüşlerini de alarak işçi kesiminin tek ses olarak hareket etmesini çok önemsediklerini belirten Arslan, şunları kaydetti:

“2021 yılı için geçerli olacak asgari ücret konusunda üç işçi konfederasyonu ortak açıklamada bulunarak, asgari ücretin ilkesel kriterlerini ve insan onuruna yaraşır bir seviyede belirlenmesi için talebimizi ilettik ancak gelinen noktada taleplerimizin tam olarak karşılanmadığını görüyoruz.”

Hak-İş olarak, asgari ücrete ilişkin başından beri dile getirdikleri talepleri yineleyen Arslan, , asgari ücretin asgari geçim indirimi (AGİ) hariç net olarak açıklanması, enflasyon oranlarının dikkate alınması, bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmesi ve vergi yükünün kaldırılması gerektiğini belirtti.

Kaynak: AA