HAK-İş ve Türk-İş temsilcileri Taksim’e çelenk bıraktı

İşçi sendikaları HAK-İş, Türk-İş ve Birleşik Kamu İş temsilcileri ayrı ayrı Kazancı Yokuşunda hayatını kaybedenleri andı, Taksim’e çelenk bıraktı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyet, 1 Mayıs 1977’de Taksim Meydanı’nda katledilenlerin anısına Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktıktan sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sundu. HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, HAK-İŞ olarak uzun yıllardır her yıl 1 Mayıs’ta bir ilde, o ilin insanlarıyla emekçileri buluşturduklarını ve barışçıl 1 Mayısları ülkeye armağan ettiklerini dile getirdi.

‘Emekçilerin failleri hala bulunamadı’

Arslan, pandemi nedeniyle iki yıldır dijital ortamlardan öte 1 Mayıs kutlamalarını gerçekleştiremediklerini belirtti. “Taksim’de 1977’de yaşanan vahim olayların” hafızalarından asla silinmediğini belirten Arslan, “O gün yaşanan provokasyonlarda çoğunluğu ezilerek hayatlarını kaybeden emekçilerin failleri hala bulunamadı.” dedi.

Heyet, HAK-İŞ 1 Mayıs basın bildirisinin okunmasının ardından bölgeden ayrıldı. Heyet daha sonra Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sağlık çalışanlarını ziyaret etti.

Türk-İş ile Birleşik Kamu İş Konfederasyonu da çelenk bıraktı

Türk-İş ile Birleşik Kamu İş Konfederasyonu temsilcileri de, 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenlerin anısına Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktıktan sonra anıta çelenk sundu. Türk-İş Başkan Ergün Atalay, basın açıklamasında, koronavirüs salgını nedeniyle yoğun mesai harcayan sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

‘Sendikasızlar zorda’

Bugünü bayram olarak kutlamak istediklerini ancak bu yıl böyle bir imkan olmadığını belirten Atalay, şöyle konuştu:

“Çalışanlarla ilgili şu anda, işinden olan işçiler var. Düzgün, namuslu işverenler olduğu gibi art niyetli olanları da var. Örgütlü toplum istemiyor, işçiyi işten çıkarıyor, izne çıkarıyor, bunu ranta çeviriyor. 1980, ülke nüfusu 44 milyon, 2,5 milyon sendikalı işçi var. Nüfusun iki mislini geçtik, sendikalı işçi sayısında iki katına ulaşamadık. Kovid döneminde sendikalıların o kadar problemi yok, sendikasızlar zorda.”

Türk-İş’in ardından Birleşik Kamu İş Konfederasyonu temsilcileri de Taksim Anıtı’na çelenk bıraktı. Genel Başkan Mehmet Balık, yaptığı açıklamada, koronavirüs gerekçesiyle işçilerin alanlarda toplanmasına izin verilmemesini eleştirdi.

Kaynak: AA