Hakim köpeklerin zehirlenerek katledildiği parkta keşif yaptı

Ankara Sincan’da zehirli etle köpek ve kuşların öldürüldüğü Necip Fazıl Parkı’nda hakim ve bilirkişi “zehrin çevreye kalıcı zarar” verip vermediği yönünde keşif yaptı.

Mahkeme, Ocak ayında parktaki zehirlemenin yarattığı “çevreye kasten kalıcı zarar verme izi” 10 ay sonra Ekim ayının sonunda aradı.

Hakim, Necip Fazıl Parkı’nda kalıcı çevre zararı olup olmadığını araştırdı.

Cansu Erginkoç

Ankara Batı Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi 6 Ekim tarihinde olay yerinde keşif kararı almış, 16 Ekim’de yapılması planlanan keşif, mahkeme heyetinde koronavirüs olduğu şüphesiyle yapılamamıştı. Bugün yapılan keşfe mahkemenin bir üye hakimi, köpeklerin zehirlenen yurttaşlar ile HAYTAP avukatlarından Eren Değirmenci ve bilirkişi hazır bulundu.

6 köpek ile 14 güvercini öldürmekten yargılanan sanık İsmail Koç, önceki duruşmada zehri parka koyduğunu kabul etmişti. Parktaki köpekleri sahiplenen ve onlara aşı kartı çıkardığı için Handan Hancıoğlu, Ebru Gökdemir, Melisa Yalnız davada müdahilliği kabul edilmişti. HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan da davaya müdahil olmuştu.

Sanık İsmail Koç, duruşmada köpeklerin parkta insanlara saldırdığını söylemesine karşın, keşif sırasında köpeklerin uysal bir şekilde parkta yattığı gözlendi.

Sanık Koç, parktaki köpekler nedeniyle evine “hırsız gibi” girdiğini öne sürmüş, ancak bugünkü bilirkişi incelemesi sırasında köpeklerin parkta hiç kimseye zarar vermeden dolaştığı, yattığı gözlendi.

Köpeklerin zehirlendiği parkta uysal köpekler…

HAYTAP avukatlarından Eren Değirmenci, 6 köpek ölmesine rağmen sadece 3 köpeğin sahipli olduğu ve şikayetçi olduğu için sanık hakkında “mala zarar vermekten” dava açıldığını hatırlattı.

Sanık Koç’un zehirli etleri parka bıraktığı için “çevreye kasten kalıcı zarar vermekten” yargılandığını belirten Av. Değirmenci, “Ancak eylemin gerçekleşme şekli ve sanığa atılı TCK 181/4 maddesinin esas olarak daha ciddi, ‘kimyasal atık bırakma’ gibi kalıcı çevre kirletme suçlarını cezalandırmasından dolayı sanığın bu suçtan ceza alması çok zor görünüyor” dedi.

Köpekler sahiplenmeseydi ceza almayabilirdi

Av. Değirmenci, onlarca hayvanı öldüren sanık İsmail Koç’un bazı köpeklerin sahiplenmesi nedeniyle ceza alabileceğini belirterek, “Bu bize ceza kanunundaki eksiklikleri gösteriyor” dedi. Av. Değirmenci şöyle konuştu:

‘İsteğimiz kasten hayvanları katledenleri cezalandıracak düzenleme’

“Hukuk uygulayıcıları tarafından bu türden toplu hayvan katliamları işleniş şekline göre farklı şekilde cezalandırılmaya çalışılıyor. Mesela geçtiğimiz günlerde Eminönü’nde aracını meydanda bulunan kuşların üzerine sürüp onlarcasını öldüren biri, trafiğin güvenliğini tehlikeye atmaktan ceza aldı. Oysa bizim istediğimiz sokak hayvanlarının kasten öldürülmesini cezalandıracak bir düzenlemedir.”