Hakim Pehlivan’a destek: Korkmayan vicdanların yanındayız

Ankara Barosu, Hakim Pehlivan ile insan hayatına değer veren tüm hakimlerin ve dile getirmekten korkmayan vicdanların yanında olduklarını bildirdi.

İzmir Barosu da, hakimler Pehlivan ve Ertekin’in görevlerine iadesini isteyerek, hakim ve savcılardan sessiz kalmamalarını istedi

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan

Ölüm orucunun ardından yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek paylaşımı nedeniyle tedbirden görevden uzaklaştırılan Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan ve İzmir Hakimi ve Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanı Hakim Orhan Gazi Ertekin’e  ilişkin destekler sürüyor.

‘Hakim ve savcılara gözdağı’

İzmir Barosu yaptığı yazılı açıklamada, hakimler Pehlivan ve Ertekin’in de hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlükleri ile yargı bağımsızlığı için yıllardır tüm gücüyle çalışan vicdanlı ve aydın hukukçular olduğu vurgulandı. Açıklamada, kararların iktidarın politikalarına ve düşüncelerine aykırı düşünen hakim ve savcılara bir gözdağı olduğu belirtildi.

‘Ses ver…’

Özgürlüğün ve bağımsız yargının, yargının kurucu 3 unsurunun birlikte mücadelesi ile yeniden tesis edilebileceğinin hatırlatıldığı açıklamada, ” Hakim ve savcılarımızı, yapılan bu hukuksuzluğa karşı ses çıkartmaya davet ediyoruz.” denildi. Açıklamada, Pehlivan ve Ertekin hakkında başlatılan sürece derhal son verilmesi talep edildi.

‘En temel ilkeler yok sayıldı’

Ankara Barosu da yaptığı yazılı açıklamada, Hakim Pehlivan’ın paylaşımında tüm mesleki sıfatlarından ari, sadece “insan” olarak bir ölümden duyduğu üzüntüyü dile getirdiği belirtildi. Açıklamada, Pehlivan’ın paylaşımından sonra alınan kararın ifade özgürlüğünden yargı bağımsızlığına kadar insan onuru için var olan en temel özgürlüklerin ve ilkelerin yok sayılması olduğu belirtildi.

‘Korkmayan vicdanların yanındayız’

İnsan yaşamına değer vermek, hakim vicdanın koşulsuz şartsız varlık sebebi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan ile insan hayatına değer veren tüm hakimlerin ve dile getirmekten korkmayan vicdanların yanında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile arz ederiz.”