Hakkari’de 15 gün eylem ve etkinlik yasağı

Hakkari’de hür türlü eylem ve etkinlik “milli güvenlik” amacıyla 5-19 Temmuz tarihleri arasında 15 gün süreyle yasaklandı.

Yasaklanan etkinlikler arasında konser ve şenlikler de yer aldı.

Fotoğraf: Hakkari Arşiv/Artı Gerçek

Hakkari Valiliği, kent genelinde her türlü eylem ve etkinliğin yasaklandığına dair açıklamada bulundu. Valiliğin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, yasağa ilişkin şu gerekçe ifade edildi: “Devletin ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin engellenmemesi, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, meydana gelebilecek olası bir provokasyonun engellenebilmesi ve yaşanması muhtemel toplumsal olayların önlenmesi.”

Konser ve şenlikler de yasaklar arasında

2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19 Maddeleri ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11.Maddesi hükümlerine dayandırılan yasak kararında, 5-19 temmuz tarihleri arasında 15 gün süre ile meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık alanlarda her türlü eylem ve etkinliğini yasaklandığı belirtildi.

Yasaklanan eylem ve etkinlikler arasında, açlık grevi, çadır kurma, stant açma, konser, şenlik, poster afiş asma da yer aldı.